Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Filtresiz Termik Baca Maddesi Geri Çekildi

Ömrünü doldurmuş termik santrallere 2 yıl daha baca gazı filtresi olmadan çalışma imkanı veren Maden Kanunu Teklifi’ndeki 45’inci Madde geri çekildi. Maddeye karşı 60 bin imza toplanmıştı.

yapi.com.tr
Filtresiz Termik Baca Maddesi Geri Çekildi

Kömürlü termik santrallerin baca gazı arıtma tesisi, kül barajı gibi çevre yatırımlarına iki yıl daha erteleme getiren Madde 45 tüm siyasi partilerin ortak önergesi ile Maden Kanunu teklifinden çıkarılarak komisyona geri çekildi. Termik santrallerin bulunduğu illerdeki yerel grupların başlattığı kampanyada 60 binden fazla insan, yasa tasarısının geri çekilmesi için imza vermişti.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre; Temiz Hava Hakkı Platformu'nun ve yasa kapsamındaki santrallerin bulunduğu beş ilden yerel platformların siyasi parti grup başkan vekillerine yönelik başlattığı imza kampanyasında toplanan imzalar 12 Şubat'ta, Meclis'teki tüm siyasi parti grup başkanvekilleri ve bu santrallerin bulunduğu illerin vekilleri ile paylaşılmıştı.

14 Şubat'ta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen ve yılda 1.100 erken ölüme neden olabilecek Madde 45 Meclis'teki tüm siyasi partilerin verdiği ortak önerge ile geri çekildi. 

2013 yılında kömürlü termik santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan altı yıl boyunca zehirli gazları doğrudan havaya saldı. Madde 45'in yasa teklifinden geri çekilmesi ile, kirliliğin iki yıl daha devam etmesinin önüne geçildi. Bu sayede Çanakkale, Kahramanmaraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Muğla, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan en az 10 santral 2019 sonuna kadar tüm çevre yatırımlarını tamamlamak zorunda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/filtresiz-termik-baca-maddesi-geri-cekildi_170672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!