Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altındağ'da Soru İşaretleri

5 Ekim 2012'de İstanbul'da başlatılan kentsel dönüşümün Ankara ayağındaki ilk yıkımı, pazartesi günü Altındağ Belediyesi’ne bağlı Başpınar Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katıldığı törenle gerçekleşti. Bayraktar projeye katılımın müthiş olduğunu söylerken, mahalle sakinleri projede ciddi sorunlar olmasından şikayetçi.

yapi.com.tr
Altındağ'da Soru İşaretleri

Radikal'den Mehmet Bilber'in haberine göre, mobilya mağazası işleten Şevket Ören çoğunluğun projeye destek verdiğini, kendilerinin de dönüşümü istediğini söylüyor. “Ancak” diyor, “Belediye müteahhide versek alacağımız karşılığın çok altında değere el koyuyor. 170 metrekareye bir daire vereceklerini söylüyorlar, üstelik herhangi bir sözleşme sunmuyorlar.” Ören ilginç bir iddiada da bulunuyor: “Tapular güncelleştirilecek diye toplayıp bir üst mahalleden arsaların tapularını vermişler. İtiraz süresi 1 ay ama hiçbirimizin böyle bir şey olacağı aklına gelmediği için süreyi kaçırmışız. Sonra gelip ‘Üzerinde oturduğunuz arsalar size ait değil’ dediler. Benim tapum Başpınar’daydı ama verdikleri tapu Feridun Çelik Mahallesi’nde. Orada da gecekondular var, onlarda da başkaları oturuyor.”

"İtiraz eden tehdit edildi"

Erdal Polat, evini vermek istemeyenlerin belediye personelince tehdit edildiğini söylüyor. Polat, “Bakan (Bayraktar) törende mahalle dışından gelen birilerinin halkı kandırmaya çalıştığını söylüyor. Ben bu mahallede oturuyorum, biz dışarıdan gelmedik ama kendileri getirdi. Törendekilerin çoğu bizim mahalleden değildi. Keçiören Belediyesi’nden otobüsle adam çağırmışlar, adamlar adresi bulamayınca bizim muhtarı aramış. Biz arsalarımızın değerine uygun bir yasal sözleşme istiyoruz” diyor.

"Kahvaltı yaparken evimi yıktılar"

Üzerinden yol geçeceği gerekçesiyle evi yıkılan Kemalettin Özipek: Evin konut alanına giriyor, yol olacak, yıktırmazsan zorla yıkarız dediler. Bir sabah ailemle kahvaltı yaparken geldiler evin etrafı çevik kuvvetle sarılmış. Yerdeki soframı toplayıp bütün eşyalarımı boşalttılar, yıktılar. Evim karşılığında hiçbir şey vermeyeceklerdi. Burada mücadele ettikten, eylemler yapıldıktan sonra 1 daire vereceklerini söylediler. Evimde bununla ilgili toplantılar yapılıyor diye komünistlik yapıyorsunuz dediler. Hak arayınca hemen komünistlik yapmakla suçluyorlar.

Bayraktar: Modern yaşam budur

Yıkım töreninde Bakan Bayraktar Kentsel Dönüşüm Projesi’ni protesto edenleri eleştirerek “Kentsel dönüşüm provoke etmeye müsait zor bir iştir. Bir yerlerden gelip buraya projeyi sabote etmeye çalıştılar. Ama vatandaşlarımız bu projeye sahip çıktı” dedi. Bayraktar kentsel dönüşümün amacının ‘Modern hayat tarzının gerektiği gibi, modern binalarda bir yaşam tarzını vatandaşlara sağlamak’ olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altindagda-soru-isaretleri_104204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!