Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amasya'daki Ağaç Katliamı Yargıya Taşınıyor!

Amasya’da benzin istasyonu yapılmak istenen Banklar Parkı’nda önceki gün ağaçların kesilmesi üzerine bölge sakinleri parkta nöbet tutmaya başladı. Amasya Barosu dava açıyor.

yapi.com.tr
Amasya'daki Ağaç Katliamı Yargıya Taşınıyor!

Amasya'da bölge sakinlerinin yıllardır piknik alanı olarak kullandığı Banklar Parkı'nda ağaçların benzin istasyonu yapılmak için önceki gün kesilmesi  bölge sakinlerini ayağa kaldırdı. TCDD'ye ait 3,5 dönümlük arsa, akaryakıt istasyonu yapılması için Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi'ne (TPAO) satıldı, TPAO ise araziyi  Öksüzler Petrol'e kiraladı. Parktaki ağaçların önceki gün şirket tarafından motorlu testerelerle kesilmesi üzerine bölge sakinleri  kesimi durdurarak parkta nöbet tutmaya başladı.

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, ağaçların kesilmesine karşı bölge sakinleri tarafından oluşturulan  komite adına konuşan Hamza Yılmaz, parkta 45 ağacın kesildiğini, 90 ağacın kesimini ise engellediklerini söyledi. Parkın Amasya'da halkın nefes alabileceği tek yeşil alan olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

“Banklar Parkı, Amasya'nın içerisinde  Borsa İlkokulu’na 20 metre, apartmanlara ise 12 metre mesafede. Halkın, emeklilerin, dar gelirli insanların bedava oturabildikleri, haftasonları semaverlerini yakıp çaylarını içebildikleri tek alan, kentte bu park haricinde vakit geçirebileceğimiz yer yok. Ağaçlar 50 senelik, buranın benzin istasyonu olması akla mantığa sığacak bir şey değil. Park, kesim öncesinde şirket tarafından paravanlarla çevrelendi. Önceki gün akşamın sekizinde yaptıkları kesimi bölge sakinleri olarak durdurduk. Kalan ağaçların da kesilmesine, parkımızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Buradaki yurttaşlar olarak nöbet tutuyoruz”

Ruhsat iptal davası açılacak

Amasya Barosu'ndan Avukat Erdem Türem ise Amasya Barosu olarak harekete geçtiklerini belirtti.  Türem, “Burası normalde 2006 senesine kadar TCDD'ye ait yeşil alan. Yapılan imar değişikliğiyle burası planlarda akaryakıt istasyonu olarak işlenmiş. Amasya Barosu olarak belediyenin vermiş olduğu petrol ruhsatının yürütmesinin durdurulması ve iptali için  İdare Mahkemesi'nde dava açacağız. Sonrasında da imar değişikliği talep edeceğiz. Burası akaryakıt istasyonu için hiç elverişli değil, ve belki de Amasya'nın şehir içinde kalan son piknik ve dinlenme alanı” dedi.

Belediye tutanak tuttu

Amasya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri ise kesimin belediyenin yetkisi dışında yapıldığını belitti. Kesim sırasında parktaki piknik masalarının ve çocuk oyun grubunun tahrip edilmesi nedeniyle tutanak tutulduğunu belirten belediye yetkilisi, “Bu olayların belediye olarak bizle alakası yok. O ağaçların kesilmesine biz de karşıyız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amasyadaki-agac-katliami-yargiya-tasiniyor_120902.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!