Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Amerika'ya Gemi Uyarısı: Boğazların Kapasitesi Doldu, Alternatif Yol Bulun

Boğazlar, tehlikeli madde ve tanker geçişinde 'doyum noktası'na ulaştı. İstanbul ve Çanakkele boğazlarının kapasitesinin zorlanmasının, büyük facialara davetiye çıkarmasından endişe ediliyor.

Zaman Gazetesi/Emre SONCAN
Amerika'ya Gemi Uyarısı: Boğazların Kapasitesi Doldu, Alternatif Yol Bulun

oğazlar, tehlikeli madde ve tanker geçişinde 'doyum noktası'na ulaştı. İstanbul ve Çanakkele boğazlarının kapasitesinin zorlanmasının, büyük facialara davetiye çıkarmasından endişe ediliyor.

2006 yılında yaklaşık 143 milyon ton tehlikeli madde boğazlarımızdan geçti.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2006'da toplam 54 bin 880 gemi, Türk su yollarını kullandı. Yaklaşık 143 milyon ton tehlikeli madde sınırlarımızdan geçerek dünyanın çeşitli bölgelerine ulaştı. Taşınan tehlikeli maddenin 96 milyon tonu ham petrol. Bunun büyük bölümü Rusya'dan yola çıkıyor. 2006'da Rusya'dan yaklaşık 90 milyon ton petrol ürünü toplam 1423 tankerle boğazları kullanarak dünyaya açıldı. Boğazların kapasitesini doldurması yetkilileri de endişelendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen, ABD'nin ekonomi ve iş ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Sullivan'la bu konuda önemli görüşmeler yapıldı. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi'nde incelemelerde bulunan Sullivan'a, "Boğazların kapasitesi doldu. Sınır zorlanırsa, büyük tehlikeler meydana gelebilir. Boğazların trafiğe kapanması sadece Türkiye'ye değil, dünya ticaretine büyük zarar getirir. Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Samsun-Ceyhan gibi alternatif taşıma platformları değerlendirilmeli." mesajı verildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü kaptan Salih Orakcı, Boğaz güvenliğini artırmak için yeni tedbirler aldıklarını söylüyor. Büyük çapta yangınlara müdahalede kullanılmak üzere, toplam 18 milyon Euro değerinde iki römorkör sipariş verildi. Türk mühendisler tarafından üretilen FF2 römorkörleri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı bir törenle kıyı emniyetine teslim edilecek. Orakcı ayrıca, deprem gibi olağanüstü olaylarda su yollarıyla iletişimlerinin kesilmemesi için 550 bin Euro'luk haberleşme ağı kurduklarını belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amerikaya-gemi-uyarisi-bogazlarin-kapasitesi-doldu-alternatif-yol-bulun_51997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!