Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Ankara’nın Bir Bisiklet Tarihi Yok'

Mimar Ulaşım uzmanı Erhan Öncü, Ankara’nın bisiklet ve yaya kenti olmaktan çok uzak olduğunu savunarak, “Bisikletli Ulaşım Planlaması yoksa ulaşım planlanamamış demektir” dedi.

yapi.com.tr
1 'Ankara’nın Bir Bisiklet Tarihi Yok'

Hürriyet'in haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi sunumlarında konuşan Öncü, Ankara’da Ulaşım: Yaya ve Bisiklet Olanakları adlı bir konuşma yaptı. Ankara ulaşımına dair geçmişten bugüne binlerce fotoğraf incelediğini belirten Öncü, “Binlerce Ankara fotoğrafı inceledim üç dört bisikletli buldum. Ankara’nın bir bisiklet tarihi yok” diye konuştu. Öncü şunları söyledi:

Riskli hale geliyor

“Dolmuşlar zaten yola geldiğinde bir omuz atıp var olan bisikletleri de biraz daha sıkıştırıyor. Ankara’da bisiklet kayboluyor. Otomobiller artıyor, bisiklet kullanımı daha riskli hale geliyor. Günümüze geldiğimizde bambaşka bir anlayışla en çok yayanın korunması gereken yerlerde içinde bir tek timsahı olmayan havuzlar ve engeller ortaya çıkıyor, yayalar artık buradan geçmeye çalışıyor. Bisikletlere zaten yer yok.

En büyük hayalim

Üstgeçitler yayayla dalga geçmek ve eziyetten başka bir şey değil. Üstelik şu andaki yasalara aykırı. Hiçbir Ankaralı savcılığa dilekçe vermiyor, burada yasal olmayan insan sağlığına aykırı projeler yapılıyor. 30 santimetrelik kaldırımda yaşamaya çalışıyoruz. Katlı kavşaklar otomobil ve taşıtlar için yapılıyor yayalara yer kalmıyor yaya işkence noktası geliştirildi. Karşıdan karşıya geçemiyorsunuz. Benim tek hayalim belediye başkanlarının ayaklarının altına raptiye koyup, ‘Makam arabasına binmeyeceksin, Ankara’da böyle gezeceksin’ diyeceksin. Nereden karşıya geçecekler göreceğiz, kendi yaptıkları yollarda onlara cehennem azabı yaşatmak en büyük hayalim.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-bir-bisiklet-tarihi-yok_145070.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Son 20 yılda Ankara şehri o kadar çok kültürel erozyona uğradı ki, bisiklet yolunu düşünmek bile hayalden öteye gidemiyor. cagdasyatirim.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!