Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara’ya 1000 Kişilik Yeni Konser Salonu

Çankaya Belediyesi , Eskişehir Yolu’na 1000 kişilik ve full akustik bir konser salonu yapacak. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Kültür ve sanatı bir eğlence ve zaman geçirme faaliyeti olmanın ötesinde, aynı zamandan insanın kendisini gerçekleştirmeye dönük devrimci bir eylem olarak görüyoruz’’ dedi.

yapı.com.tr
Ankara’ya 1000 Kişilik Yeni Konser Salonu

Çankaya Belediyesi Ankara’yı çağdaş bir konser salonuna kavuşturmaya hazırlanıyor. 26 Kasım’da 1000 kişilik full akustik ve 500 kişilik konferans salonundan oluşacak Atatürk Kültür Merkezi’nin temeli atılacak.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Çankaya Belediyesi kültür-sanat alanında yeni eserler yaratarak Ankara’nın çoraklaşan kültür iklimini canlandırmaya çalışıyor. Son birkaç ayda açılan, temeli atılan ya da projelendirilen kültür sanat yapılarının sayısı 10’u geçti.

Bu alanda atılan adımları değerlendiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “kültür ve sanatı bir eğlence ve zaman geçirme faaliyeti olmanın ötesinde, aynı zamandan insanın kendisini gerçekleştirmeye dönük devrimci bir eylem” olarak gördüklerini ve çalışmalarını bu anlayışla sürdürdüklerini söyledi.

Taşdelen, “Cumhuriyetin kalbi Çankaya'da Ankara'nın bütün kültür sanat yükünü sırtlıyoruz. Bu alanda artan talep bizim yeni kültür ve sanat merkezlerini Çankaya'ya Ankara'ya kazandırmamızı gerektirmiştir. Bunun için harekete geçtik ve ülkemizde örnek olacak, Ankara'nın giderek yitirilen kültürel ve sanatsal değerini yeniden üretecek bir çalışma başlattık. Ankara'mıza, Çankaya'mıza çok önemli eserler kazandırmaya kararlıyız” diye konuştu.

Eskişehir yoluna AKM

Yapımına başlanacak ve hizmete açılan kültür sanat merkezlerinden bazıları şöyle:

Atatürk Kültür Merkezi: 1000 kişilik full akustik ve 500 kişilik konferans salonundan oluşacak Atatürk Kültür Merkezi, akustik tasarımının yanı sıra sahne yüksekliği ve orkestra çukuru ile Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri olacak.

22 bin metrekarelik alana inşa edilecek merkez, atölyeler, galeriler, çok amaçlı salonlar ve kafeteryadan oluşacak. Eskişehir yolundaki AKM’nin, kent merkezine ve üniversitelere yakın olması da kültür-sanat etkinliklerine ulaşım bakımından kolaylık sağlayacak.

Dünyanın en güzel sanatsal etkinliklerine, müzikallerine, tiyatrolarına, konserlerine konferanslarına ev sahipliği yapacak teknik donanıma sahip olacak Atatürk Kültür Merkezi, Türkiye’nin sayılı mimarlarından Murat Uslu tarafından dünya örnekleri, deneyimleri incelenerek ve danışmanlık alınarak projelendirildi.

26 Kasım’da temeli atılacak Atatürk Kültür Merkezi, Ankara’nın kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yaparak, kente önemli bir katkı sunmuş olacak.

Zülfü Livaneli Kültür Merkezi: Yıldızevler Mahalllesi’nde 2 Ekim 2016 tarihinde temeli atılan merkez, 1100 metrekarelik alana yapılıyor. Müzik, fotoğrafçılık, drama, resim kursları gibi sanat atölyelerinin yer alacağı merkezde, 2 de sergi salonu olacak.

Yılmaz Güney Sahnesi: 25 yıldır Ankaralılara hizmet eden Yılmaz Güney Sahnesi, yıkılıp yeniden yapıldı. 11 Haziran 2016 tarihinde temeli atılan Sahne, 10 Aralık’ta yeniden Ankaralılarla buluşacak.

Türk sinemasının sembol ismi Yılmaz Güney’in adına yaraşır bir hale getirilen ve kapasitesi 300’e çıkarılan sahne, konferans, tiyatro, toplantı gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-1000-kisilik-yeni-konser-salonu_152004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!