Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antik Yola Dökülen Asfalt Sökülecek

Pamukkale örenyerinde bulunan Hierapolis Antik Kenti'nde nekropelden geçen 2 bin yıllık tarihi yolun üzerine 12 Eylül döneminin Devlet Başkanı olan Kenan Evren'in talimatı ile 30 yıl önce döktürülen asfalt yol Denizli İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan projeyle kaldırılmaya başlandı.

yapi.com.tr
Antik Yola Dökülen Asfalt Sökülecek

12 Eylül askeri darbesinden sonra dönemin Devlet Başkanı ve 7’nci Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren , 11 Nisan 1983 tarihinde Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Orgeneral Nejat Tümer, Nurettin Ersin, Sedat Celasun ve Tahsin Şahinkaya ile birlikte çıktığı Ege gezisinde Denizli’ye de geldi. Denizli Lisesi mezunu olan Kenan Evren, Ege Ordu Komutanı iken ziyaret ettiği Denizli’ye yıllar sonra yeniden geldi.

Denizli’de bazı açılış ve temel atma törenlerine katılan Kenan Evren, Pamukkale örenyerindeki Koru Motel’de kaldı. Olayın tanıklarının ifadelerine göre Pamukkale ve Antik Hierapolis Kenti’ni MGK üyeleri ile birlikte dolaşan Evren, müze, antik havuz ve antik mezarlardan oluşan nekropol alanlarını gezdi.

Radikal'in haberine göre, Kenan Evren, Konsey üyeleri ile Nekropol alanındaki antik yol ve antik havuzun çevresini gezerken, üniforması ve pantolonunun paçaları toz olunca kızdı. Turistik tesis sahipleri de tozdan şikayet etti ve antik kente asfalt dökülemediğini söyledi. Bunun üzerine sinirlenen Evren, "Ne demek asfalt dökülmüyor, buraya derhal asfalt dökün" talimatı verdi.

"Talimattan bir gün sonra asfaltlandı"

Kenan Evren’in, talimatı Denizli’den ayrılmasından bir gün sonra antik kentte şu an Kuzey Kapısı’nın bulunduğu bölümden antik havuzun bulunduğu alana kadar 1670 metre uzunluğundaki yola asfalt döküldü ve tarihi antik yol asfaltla kaplandı.

1992 yılında hayata geçirilen Pamukkale Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında örenyerindeki oteller yıkıldı, araç girişi yasaklandı. Son olarak Denizli İl Özel İdaresi, asfaltlanan yolun kaldırılarak Nekropol alanındaki antik yolun ortaya çıkarılması için proje hazırladı.

Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje kapsamında antik yolun üzerindeki asfalt kazındı. Antik yolun ortaya çıkarılması için restorasyon çalışmalarına başlandı.

"Antik yol 30 yıllık esaretten kurtulacak"

Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, antik yolun 30 yıl önce dökülen asfaltın altından çıkarıldığını belirterek, "Denizli Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmayla 2 bin yıllık tarihi yol turizme kazandırılacak" dedi.

Hierapolis nekropolü içinde 1670 metrelik antik yolda restorasyon çalışmalarının başladığını belirten Oklu, "Bu yol dünyanın en büyük lahit kabirleriyle dolu antik mezarlığından birinden geçiyor. Yolun bu değeri hiç hesaba katılmamış ve ziyaretçiler toz ve toprağa bulaşmadan gezsinler, diye tarihin üstü asfalt kaplanmış. Bakanlık ve Anıtlar Yüksek kurulundan gerekli izinler alınarak, bu asfaltın antik yolun üzerinden kaldırılması kararlaştırıldı" dedi.

"Antik yoldan geçilerek şehre girilecek"

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, tarihi yolun yıllardır asfalt altında kaldığını belirterek, "Asfalt ve üzerindeki toprak kaldırılınca dönemin şehre girişi olarak kullanılan tarihi taş yol ortaya çıktı. Bu muhteşem bir şey" diye konuştu.

Antik yolun yıllarca asfaltın altında kalmasının üzücü olduğunu dile getiren Vali Demir, "Yol tamamen temizlenip, restore edildikten sonra çok harikulade bir görüntü ortaya çıkacak. Kuzey kapısından girdikten sonra antik taş yoldan, Kuzey Nekropolü’nün içinden geçerek antik şehre girilecek. Bu yerli ve yabancı turistlere muhteşem bir duygu ve güzellik yaşatacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-yola-dokulen-asfalt-sokulecek_112265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!