Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arap Sermayesi ile 4 Termik Santral

Afşin Elbistan, Birleşik Arap Emirliği sermayesiyle termik santral üssü olacak. Bölgede 4 yeni termik santral daha planlanıyor.

yapi.com.tr
Arap Sermayesi ile 4 Termik Santral

Nisanda İstanbul ’da yapılacak ‘19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’ öncesi, İstanbul önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. ‘Çevre’yi temsil eden hiçbir kurumun yer almadığı ön toplantıda Türkiye ’nin enerjisine yön veren 3 kurum yer aldı. Radikal Gazetesi'nden Serkan Ocak'ın haberine göre, toplantıya Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü (TKİ) Mustafa Aktaş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Dairesi Başkanı Ahmet Ocak ve Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Halil Alış katıldı. Konuşmacılar ‘kömür potansiyeli’, ‘yatırımcıları bekleyen zorluklar, ‘yeni düzenlemeler’ gibi konuları anlattı.

EÜAŞ Genel Müdürü Alış ise Afşin Elbistan’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal enerji kuruluşu olan TAKA ile uluslararası bir anlaşma imzalandığını söyledi. Anlaşmanın TBMM ’den geçmesinin beklendiğini belirten Alış, anlaşmanın detaylarını anlattı.

‘Dünyayı biz kirletmedik, kömürümüzü kullanmalıyız’

Anlaşmaya göre, linyit kömüründen elektrik üretecek yeni 4 adet termik santral kurulacak. Yüzde 65’i TAKA’nın yüzde 35’i Türkiye’nin olacak. Teknoloji transferi yapılacak. Yılda 6 milyar dolar kâr edilecek. Toplam maliyeti 12 bin milyar doları bulacak kömür santralının kurulu gücü 4 800 megavat olacak. Alış, aynı güçte bir doğalgaz santralı kurulması durumunda yılda 6 milyar dolar daha fazla para ödenmesi gerektiğini belirterek, yatırım sonunda yılda 6 milyar dolarlık bir yatırım da sağlanacağını belirtti.

Dünyada elektrik ihtiyacı artan ülkeler arasından Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci sırada geldiğini belirten EÜAŞ Genel Müdürü Alış, “Dünyanın havasını biz kirletmedik. Kömürümüzü kullanmamız gerekiyor. Eğer 2020’ye kadar linyit kaynaklarımızı kullanmazsam Kyoto Protokolü gereği bize çivi çaktırmazlar” diye konuştu.

Alış, ayrıca Konya Karapınar’da da yaklaşık 4-5 bin megavat gücünde termik santralı yapmayı planladıklarını, ilk olarak Suudi Arabistan’dan bir teklif aldıklarını ancak Türkiyeli yatırımcılardan da destek beklediklerini söyledi. Afşin’de ve Yatağan’da ayrı ayrı 1 milyondan fazla ağaç diktiklerini belirten Alış, “Çevreciler bizim kadar ağaç dikmiyor” dedi.

Türkiye’nin kurulu gücü 57 bin megavat. 2023 hedefi bu gücün 100 bin megavata çıkarılması. Mevcut kurulu güç içinde yerli kömürün oranı 8 140 megavat. 2023 hedefleri kapsamında kömürle elde edilecek elektrik miktarının 30 bin megavat olması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arap-sermayesi-ile-4-termik-santral_105655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!