Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arhavi’de İkinci Hukuk Zaferi

Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Arhavi İlçesi Kavak Köyü’nde kömür eleme ve paketleme tesisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘ÇED olumlu’ kararının yürütmesini durdurdu.

yapi.com.tr
Arhavi’de İkinci Hukuk Zaferi

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Arhavi İlçesi Kavak Köyü’nde kömür eleme ve paketleme tesisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘ÇED olumlu’ kararının yürütmesini durdurdu. ‘ÇED gerekli değil’ kararını iptal ettiren köylüler, ikinci kez kazandıkları hukuk zaferini birbirlerine sarılarak kutladı, “Olası kaza ve beladan kurtulduk, hepimize geçmiş olsun” diyerek açıklama yaptılar.

Kanser riskine dikkat çekildi

Mahkemenin durdurma kararına dayanak oluşturan 24 sayfalık bilirkişi raporunda; Rusya’dan ithal edilecek kömür için radyoaktivitesi, ağır metal, mineral ve organik kimyasal içeriğinin ÇED raporunda ayrıntılı yer almadığına vurgu yapıldı. suya karışan kömür tozunun temizlenmesinin imkansız olduğu ve arsenik başta olmak üzere pek çok kanserojen madde içerebileceğine yer verildi. Raporda, tesisin yakınında yerleşim yerleri ile okul ve cami olduğu belirtildi. Ayrıca kömür tozunun insan sağlığı açısından ciddi risk oluşturabileceği ifade edildi. Köy halkı adına konuşan Sehtap Duman, mahkemenin bilirkişi raporunun haklılıklarını ortaya koyduğunu belirterek, “Radyasyonlu kömürün çevre köyleri ile kömürü tüketen ve kömür tesisinde çalışanları da radyasyona maruz bırakacaktı. Böylece kanser vakaları ile karşı karşıya kalacaktık” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arhavide-ikinci-hukuk-zaferi_114440.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!