Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arhavi'nin Dereleri İstanbul'a Aktı

Arhavi'nin doğal yapısını bozan HES projeleri ve taş ocaklarına karşı Kadıköy'de eylem yapıldı.

yapi.com.tr
Arhavi'nin Dereleri İstanbul'a Aktı

Bianet'in haberine göre; Doğu Karadeniz'in en verimli topraklarından Artvin'e bağlı Arhavi ilçesinde yapılmak istenen HES projeleri ve taş ocaklarına karşı Kadıköy'de eylem düzenlendi. Geçtiğimiz gün köylülerin mücadelesi sonucunda Kavak köyünde kurulacak kömür tesisini mahkeme iptal etmişti. Çoruh Havzası'nda şu anda yedi baraj mevcut, Arhavi'ye 14 HES projesi yapılmak isteniyor. Bölgede birçok taş ocağı var. 

Nesli tehlike altında bitki ve kuşlar var

Açıklamada Kamilet Vadisi'nde inşaasına başlanan HES projesiyle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi talimatıyla hazırlanan 2010 tarihli üç raporda dahi vadinin özgün yapısının ortaya konduğu belirtildi: “Kamilet Vadisi'nde 6 adet nesli tehlike altında, 27 adet hassas, 5 adet tehlikeye yakın bitki türü, 4 adet tehlikeye yakın kuş türü bulunuyor. Aynı zamanda, 17 kilometrelik bir yatay mesafesi ve 3 bin 300 metreye ulaşan üst rakımıyla sıra dışı, kendine özgü ve farklı bir kanyon. Vadi bu özelliği nedeniyle kendisini insandan korumuş, ormancılık faaliyetleri yapılmadığı için bakir kalmış. Yerleşim yok ancak hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri sürdürülen vadide doğal, yaşlı, bakir orman ekosistemi günümüze kadar intikal edebilmiş. Bu özelliği ile saha, Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde bakir kalabilmiş belki de son birkaç havzadan biri niteliğinde".

HES yapılırsa peyzajı bozulur

“Kamilet Vadisi, doğal ve kültürel kaynak değerleri ve peyzaj bütünlüğü yönüyle 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nda yer alan Milli Park statüsüne haiz. Yapımı planlanan HES projelerinin, sahanın doğal ve kültürel kaynak değerleri ile peyzaj bütünlüğünü olumsuz etkileyeceği aşikar. Gerçekleştirilecek projeden sonra sahanın doğal ve kültürel kaynak değer potansiyelinin ve peyzaj bütünlüğünün Milli Park özelliklerini devam ettirip ettiremeyeceği öngörülemiyor. Bu sebeple sahaya bu aşamada Milli Park statüsü verilmesine yönelik sürecin teknik ve idari anlamda uygun olmayacağı düşünülüyor. Şayet vadide HES Projeleri hayata geçirilir ise sahanın milli park tescilinin daha sonra yapılacak inceleme sonuçlarına göre yeniden değerlendirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir. “

Ancak açıklamada, bu rapora rağmen vadiye Milli Park ya da doğal koruma sahası statüsü verilmeyerek Taşlıkaya HES projesine izin verildiği hatırlatıldı. Açıklamada Kamilet'in sadece bir örnek olduğuna dikkat çekilerek diğer HES projeleri ve taş ocaklarının bölgenin doğal yapısını bozduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arhavinin-dereleri-istanbula-akti_117421.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!