Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

HES için Kaçak Dinamit Patlattılar!

Artvin'de HES kurmak isteyen şirket "Plan onaylanmadan bir şey yapılamaz" uyarısına rağmen kaçak olarak dinamit patlatıp kendisine yol açtı.

yapı.com.tr
HES için Kaçak Dinamit Patlattılar!

Radikal Gazetesi'nden İdris Emen'in haberine göre, Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Kamilet Vadisi’nde hidroelektrik santral (HES) yapmak isteyen Eyner Enerji Üretim Şirketi, Artvin İl Özel İdaresi’nin, ‘imar planı onaylanıp kesinleşmeden faaliyet yapılamaz’ uyarısına rağmen sondaj yolu açarak kaçak dinamit patlattı.

Eyner Enerji Üretim, Taşlıkaya HES projesi için 7 Ocak 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED olumlu kararını aldı. Ancak proje için bölgenin imar planlarının değiştirilmesi gerekiyordu. Şirket, imar planını çıkarmak için bölgede sondaj faaliyeti yapması gerektiğini belirterek Artvin Orman Müdürlüğü’nden beş kilometrelik sondaj ulaşım yolu yapım izni çıkardı. Arhavi halkı bu yolun da imar planlarına işlenmediği gerekçesiyle iznin iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Dava sürerken firma bölgenin som kayalıklardan oluştuğu ve sondaj çalışması yapılmasına gerek olmadığını gerekçe göstererek hazırladıkları imar planlarına esas jeolojik-jeoteknik raporu Artvin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden onaylattı.

Arhavi halkı, Orman Genel Müdürlüğü’ne başvurarak yol izninin iptalini istedi. Artvin İl Özel İdaresi 3 Ekim 2013 tarihinde firmaya ve Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazı yollayarak firma tarafından hazırlanan proje imar planının henüz onaylanmadığını, dolayısıyla plan kesinleşmeden bölgede faaliyet yapılamayacağını belirterek firmayı ve Orman Bölge Müdürlüğü’nü uyardı. Ancak firma, 31 Ekim günü izinsiz olarak dinamit patlattı. Çevredeki ağaçlar zarar görürken Kamilet Deresi’nin yatağı kayalarla doldu. Arhavi Sahillerini Koruma Platformu sözcüsü Hasan Sıtkı Özkazanç “Şirket için soruşturma açılmasını istiyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-icin-kacak-dinamit-patlattilar_113770.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!