Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Artık Dış Yatırıma daha Açığız"

Deutsche Bank Yatırım Bankacılığı Yönetici Direktörü Mustafa Bağrıaçık, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgilerinin devam ettiğini belirterek, "Son yıllarda vergi mevzuatında ve ilgili kanunlarda değişiklikler yaşandı. Artık dış yatırıma daha açığız" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Artık Dış Yatırıma daha Açığız"

İstanbul Finans Zirvesi'nin 'Özel Sermaye, Yatırım Bankacılığı, Risk Sermayesi' konulu panelinde konuşan Deutsche Bank Yatırım Bankacılığı Yönetici Direktörü Mustafa Bağrıaçık, özel sermaye açısından her yerde azalan bir pazar olduğunu belirterek, gelişmekte olan pazarlarda özel sermaye rakamlarının düşük olmasının sebebinin Avrupa bankalarındaki sermaye artışları olduğunu söyledi. Özel sermaye açısından gelişmekte olan pazarlar arasında Rusya'nın şampiyon olduğunu ifade eden Bağrıaçık, "Türkiye ise hassas bir yapıya sahip. Türkiye'deki en temel konulardan birisi de zaten bu. Şu anda burada çok taktik bir şekilde bunu çözmeye çalışıyorlar. Borsa İstanbul için sürdürülebilir bir pazar yaratabilmek kolay değil. Yeterli fon ihtiyacının karşılanması 3-4 yılı bulacaktır diye düşünüyorum" yorumunu yaptı.

Türkiye'nin son 10 yılda ciddi yollar aldığını dile getiren Bağrıaçık, "Özellikle euronbond ve yüksek verimli pazarlarda çabaların olduğunu görüyoruz. Ancak, gelişmekte olan pazarlardaki risk artışına dikkat etmek gerekiyor. Türk bankaları düzenli olarak durumlarına bakıyor. Eurobond pazarıyla da sürekli ilişki halindeler. Artık uygulamalar çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu iyi haber. Türkiye'deki özel sektör artık daha iyi hale gelecek. Özel şirketler artık pazara giriyor. Uzun vadede çok başarılı çalışmalar olacak. Türkiye, bundan sonra atacağı en önemli adım olarak tahvillerle ilgili çalışma gerçekleştirilebilir. Bunları da özellikle altyapı yatırımları için kullanması çok önemli" diye konuştu.

Bağrıaçık, yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya olunduğunu kaydederek, "Yeni bir likidite ortamı geliyor. Şu an itibariyle belki filmin daha ilk yarısını gördük. Daha da hazırlıklı olmamız gerekiyor. Çünkü esas kısımlar yeni geliyor bence. Dikkatli olmak ve Türkiye'yi iyi anlatabilmek çok önemli. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgileri devam ediyor. Son yıllarda vergi mevzuatında ve ilgili kanunlarda değişiklikler yaşandı. Artık dış yatırıma daha açığız" değerlendirmesini yaptı.

"Türkiye'de güzel bir pazar görüyoruz"

KOBİ Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Süleyman Yılmaz, Türkiye'de girişim sermayesi alanında herkes tarafından hissedilen ciddi bir hareketlenme olduğunu ifade ederek, son zamanlarda ülkede kaydedilen büyüme ve istikrarın bu hareketlenmede önemli rol oynadığını dile getirdi. Gelecek dönemde yenilikçi girişimlerin projelerine çok ciddi desteklerin devam edeceğini  kaydeden Yılmaz, kamunun başlattığı seferberliğe özel kesimlerden de fonların sağlanması durumunda daha iyi noktalara gidileceğine inandığını sözlerine ekledi.

İş Girişim Sermayesi Üst Yöneticisi (CEO) Murat Özgen ise enflasyonun yüzde 10'un altına inmesi ve yabancı sermayenin Türkiye'ye girmesiyle rekabetçi ortamın oluşmaya başladığına dikkati çekti. Bu gelişmelerin, 2005'den itibaren girişim sermayesi fonlarının ciddi anlamda Türkiye'ye girmesini sağladığını belirten Özgen, Türkiye'nin bu alanda örnek ülkelerden biri olduğunu söyledi. Özgen, girişim sermayesinin desteklenmesinin Türkiye'nin geleceği için önemini vurgulayarak, "Bizler orta ve uzun vadeli yatırımcılarız. Türkiye'nin rekabetçi olabilmesi için de bu tip orta ve uzun vadeli yatırımcılara ihtiyacı var" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artik-dis-yatirima-daha-acigiz_112529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!