Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hyundai Asansör’den Güvenlik için Bir Milyon Test

Son dönemde ardı ardına yaşanan kazalar, asansör ve iş güvenliği konusunu gündeme getiriyor. HMF Hyundai Asansör, güvenlik için asansörlerinin üzerindeki ekipmanları bir milyon kez testten geçiriyor.

yapi.com.tr
Hyundai Asansör’den Güvenlik için Bir Milyon Test

İnşaat sektöründeki hareketliliğe paralel olarak, yasal zorunluluk olan beş katlı binalarda asansör zorunluluğu ile birlikte asansör sektörü hacmi de yükselişte. Yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ciroya sahip Türkiye asansör sektöründe toplam 150 asansör markası, 250 bin civarında belgeli asansör mevcut. Yılda ise 15 bin yeni asansör yapılıyor. Ancak merdiven altı üretim ve yetersiz bakım denetim, kazalara davetiye çıkarıyor. Türkiye’de HMF Hyundai olarak faaliyet gösteren Hyundai Asansör, asansörlerin güveliği için tüm ürünlerini bir milyon çalışma testine tabii tutuyor.

HakanHakan EkÜretimde 1 milyon, montajda 120 test

HMF Hyundai Genel Müdürü Hakan Ek, son dönemde yaşanan kazalara da dikkat çekerek, gerekli test ve bakımlar yapıldığı sürece asansörlerin güvenliğinden endişe edilmemesi gerektiğini belirtti ve güvenli asansör için şu önerilerde bulundu:

“Türkiye’de şu anda mevcut olan asansörlerin birçoğu maalesef kullanıma uygun değil. Hem üretim, hem de bakım denetim aşamasında gerekli şartların yerine getirilmesi gerek. Asansörlerin montaj öncesi zemin, yük denge, frenleme ve düşme senaryolarının bulunduğu kontroller mutlaka yapılmalı. Bu kontrollerden geçen asansörlere ruhsat oluşturulmalı. Biz, asansörlerimizin üzerindeki ekipmanları üretim aşamasında 1 milyon kez testten geçiriyoruz. Asansörlerin binaya montajı yapıldıktan sonra ise 120 nokta testine ve kalite kontrolüne tabii tutuyoruz. Ayrıca montaj sonrası her ay düzenli olarak 70 noktada elektromekanik kontrollerini yapıyoruz. Güvenliğiniz için, asansörlerin bakımı ve denetimi, zamanında ve yetkili firmalar tarafından yapılmalı. Firmaya ve asansöre ait belgelere, özellikle de Temel Sağlık ve Güvenlik onayını içeren CE belgesine mutlaka bakılmalı”.


Denetleme ve bakımda dikkat edilmesi gerekenler

Asansörlerde bulunan ve paraşüt sistemi olarak adlandırılan güvenlik tertibatı sayesinde aşağı yönde hareket eden asansör, çalışma hız aralığının üstünde bir hızda seyretmeye başladığında ani frenleme sistemi devreye girerek asansörü durduruyor. Böylece olası kazalar minimum düzeye indirgenmiş oluyor. Kapılarda bulunan emniyet sistemi sayesinde asansör kapılarının ara katlarda açılması engellenerek, yolcuların güvenliği sağlanıyor. Diğer yandan mevcut yükün üzerinde yükleme yapıldığında da uyarı sistemi devreye girerek, asansörün hareket etmesi engelleniyor. Asansörlerdeki tüm bu sistemlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığının kontrolü için, aylık ve yıllık bakımların mutlaka yetkili firmalar tarafından yapılması gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hyundai-asansorden-guvenlik-icin-bir-milyon-test_125876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!