Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

ASO 1. OSB Başkanı Kaya'dan 'Organize Teknopark' Önerisi

Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ahmet Kaya, ileri teknoloji üretimler yapılabilmesi için OSB'lerde 'Organize Teknopark' adında teknoparkların kurulması gerektiğini ifade etti.

yapi.com.tr / AA
ASO 1. OSB Başkanı Kaya'dan 'Organize Teknopark' Önerisi

Ahmet Kaya, yazılı açıklamasında, teknoloji geliştirme bölgelerinde çeşitli buluşlar yapıldığını ancak bunların sanayi ayağı olmadığı için yapılan çalışmaların hayata geçirilemediğini savundu. Üretim yapılabilmesi için teknoloji geliştirme bölgelerinin (TGB) organize sanayi bölgeleri içinde kurulması gerektiğini belirten Kaya, "Hatta isimleri 'Organize Teknopark' olarak değiştirilmelidir. Bu yeni bir fikir. TGB’lerdeki firmaların da OSB’lerdeki firmalar gibi üretim yapabilmesi gerekir ki teknolojiyi yerinde geliştirebilelim. İcat edilen teknolojiyi, sanayi ürününe çevirebilelim" değerlendirmesinde bulundu.

Teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerin daha hızlı kalkındığına dikkati çeken Kaya, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın kilogram fiyatı 2 dolar, Japonya’nın ki 150 dolar. Japonya, Çin, Amerika, Almanya gibi ülkeler teknolojik ürünler ile ihracatlarını bu rakamlara getiriyorlar. Bizim de bunu desteklememiz için teknolojik ağırlıklı, içinde teknoparkların olduğu modern OSB'lere ihtiyacımız var. Türkiye’de yeni nesil OSB'lerin teknoloji ağırlıklı üretim yapan, içinde teknoparkları ve eğitim tesisleri olan, personeline eğitim desteği verecek kapasiteye sahip OSB’ler olması gerekmektedir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/aso-1-osb-baskani-kayadan-organize-teknopark-onerisi_122626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!