Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

At Üstünde Balık Avlayan Eros Bulundu!

Adana'nın Yumurtalık İlçesi'nde "at üstünde balık avlayan Eros" figürü tasvir edilmiş mozaik bulundu Bulunan Eros mozaiğinin dünyada bir benzerinin olmadığı iddia edildi.

yapi.com.tr
At Üstünde Balık Avlayan Eros Bulundu!

İlçenin Ören Mahallesi'ndeki denize sınıf noktada 3 yıl önce varlığı fark edilen mozaik kalıntılarının bulunduğu bölgede Adana Müze Müdürlüğü arkeologları tarafından kazı çalışması başlatıldı. DHA'nın haberine göre, yaklaşık 1 haftadır arkeolog Oya Arslan ve yanındaki ekibin sürdürdüğü çalışmada bir villanın varlığı saptandı. Dönemin üst düzey devlet görevlisine ait olabileceği düşünülen villanın bir bölümü açıldığında arka kısmı balık kuyruğu olan at üstünde balık avlayan Eros figürü tasvir edilmiş mozaik ortaya çıkartıldı. Mermer, cam ve taş kullanılarak yapılan mozaiğin Geç Roma ya da Erken Bizans dönemine ait olabileceği bildirildi. Yüksek kalitede olduğu vurgulanan ve Yunan mitolojisinde Hippocampus adı verilen yarısı balık yarısı at olan hayvan üzerine balık avlayan Eros mozaiğinin dünyada bir benzerinin olmadığı ileri sürüldü.

Mozaik müzesi kurulabilir

Kazı çalışmalarını takip eden Yumurtalık Belediye Başkan Yardımcısı Erol Erden, mozaiklerinin 3 yıl önce tesadüf eseri fark edildiğini, 1 haftadır yapılan kazıda dünyada örneği olmayan mozaik bulunduğunu söyledi. Erol Erden, kazıda dönemin üst düzey devlet görevlisi veya komutanına ait olduğu sanılan villanın sadece bir bölümünün açılması sonucu ortaya çıkan mozaiğin devamının çıkmasını beklediklerini kaydetti. Erden, "Bu villada at ve balık karışımı bir canlı üzerinde balık avlarken resmedilmiş genç ve yetişkin Eros figürlerine ulaşıldı. Uzmanlar bu figürlerin dünyada bir ilk olduğunu daha önce bu şekilde resmedilmiş bir Eros figürü olmadığını söylüyorlar" dedi.

Erden, mozaiklerin Yumurtalık için tarihi bir hazine olduğunu, başka mozaiklerin de bulunması halinde bölgeye müzeye dönüştürebileceklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/at-ustunde-balik-avlayan-eros-bulundu_104806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!