Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Ataköy’de O Ruhsata Yargı ‘Dur’ Dedi!

Tescilli Baruthane yapılarının olduğu araziye Koruma Kurulu onayı olmadan verilen inşaat ruhsatına yargı freni geldi. 9. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

yapi.com.tr
Ataköy’de O Ruhsata Yargı ‘Dur’ Dedi!

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, İstanbul Ataköy sahilde tescilli Baruthane binalarının ve çok sayıda ağacın bulunduğu araziye Koruma Kurulu onayı olmadan verilen inşaat ruhsatına Mimarlar Odası’nın açtığı davada  yürütmeyi durdurma kararı çıktı. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Bakırköy Belediyesi tarafından korunması gereken kültür varlığı olarak tescilli yapıların bulunduğu 160 parsele  verilen inşaat ruhsatını telafisi güç zararlar doğurabileceği gerekçesiyle durdurdu.

Emlakbank ve TOKİ arasında 2001 yılında yapılan protokolle parsellere bölünen Ataköy sahilinde, tescilli Baruthane yapılarının bulunduğu 160 parsele 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun izni olmadan Bakırköy Belediyesi tarafından toplam yedi bloktan oluşan 213 bin metrekarelik inşaat izni verildiği ortaya çıkmıştı. İnşaat sahasında iş makineleri Kurul onayı olmadan çalışmış, aralarında tescilli ağaçların da bulunduğu pek çok ağaç sökülmüştü. Ataköy sakinlerinin Koruma Kurulu’na yaptığı şikâyet üzerine arazide inceleme yapmak isteyen Kurul uzmanları özel güvenlik tarafından engellenmişti.

Kurul da durdurmuştu

Konunun basına yansıması üzerine, TOKİ yaptığı açıklamada Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’ndan izin alındığını açıkladı, ancak I Nolu Koruma Bölge Kurulu bu izni yeterli görmeyerek  “köken olarak kültür varlığı olan taşınmaz üzerinde gerçekleştirilmek istenen projenin öncelikle ve esas olarak kültür varlıklarına etkisi bakımından” değerlendirilmesi gerektiğini belirterek araziye yapılacak her türlü müdahalenin Kurul tarafından değerlendirilinceye kadar durdurulmasını istedi.

‘Ruhsat kanunlara aykırı’

Mimarlar Odası, sahildeki 160 parsel ile 174 ve 182 parsellere verilen yapı ruhsatlarının inşaat sahası içinde tescilli eski eser ve tescilli ağaçlar bulunduğu, yapı  izni için Koruma Kurulu’nun görüşünün alınmadığı, inşaat faaliyetleri sırasında ağaçların sökülerek doğal dokuya zarar verildiği gerekçesiyle yargıya başvurdu. Dava dilekçesinde ruhsatların şehircilik ve koruma ilkelerine, planlama tekniğine, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olduğu belirtildi.

9. İdare Mahkemesi ise I No’lu Koruma Kurulu’nun inşaat faaliyetlerinin durdurulmasına dair kararı ardından Belediye tarafından verilen inşaat ruhsatlarına ilişkin yürütmeyi durduruma kararı verdi. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Avukatı Can Atalay, “Koruma Kurulu kararı olmaksızın işlem yapılması ve ruhsat verilmesi hukuka tamamen aykırı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoyde-o-ruhsata-yargi-dur-dedi_118399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!