Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Atakule'de Mimarın Yargı Zaferi!

Atakule’nin proje bütünlüğünden kopartılarak bir bölümünün yıkılması sürecinde mimarı Ragıp Buluç’dan izin alınmadan yapıya müdahale edildiği gerekçesi ile Çevre Şehircilik il Müdürlüğü'ne açılan davada, mahkeme yapının yıkım iznini iptal etti.

yapi.com.tr
Atakule'de Mimarın Yargı Zaferi!

Atakule’nin kule dışında yıkımına izin veren Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne açılan davada mahkeme yapının yıkım iznini iptal etti. Müellifin açtığı davaya Mimarlar Odası Ankara Şubesi de telif hakları açısından müdahil olmuştu.

Konuyla ilgili basına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarın ürettiği eserine ilişkin telif hakkının korunması olmazsa olmazlarımızdandır. Telif haklarının ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir süreçte, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa aykırı şekilde uygulanan örnek olaylarla ilgili emsal oluşturacak davalar açıyoruz.  Atakule’de mahkemenin verdiği karar önemli.  Mahkeme davalı tarafın, mimarın şirkete haklarını devrettiği savunması yapmasına rağmen, müdahale için mimarın izni gerektiği kararının altını bir kez daha çizmiştir.” dedi.

Atakule’de kule korunarak, kuleye bağlı alışveriş merkezi yapısının proje bütünlüğünden kopartılarak mimarın izni olmadan yıkılması gerekçesi ile açılan davada 4. İdare Mahkemesi verdiği kararda; “ Davacının mimarı ve müellifi olduğu Atakule’nin kule kısmı yerinde kalmak kaydıyla alçak kütlesinin yıkılıp yeni baştan inşa edilmesine ilişkin proje kapsamında, söz konusu yapı ve mimari projenin özgün fikir ifade edip etmediğine, dolayısıyla müellifi olan davacının izninin gerekip gerekmediğine dair mimari estetik komisyonundan bir karar alınmaksızın, tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.” ifadelerine yer vererek iptal kararı verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakulede-mimarin-yargi-zaferi_138721.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!