Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Evi'ne Giriş Sancısı

Türk Ulusu’nun Atatürk’e olan saygısı adına 1981’de AOÇ’de inşa edilen Atatürk Evi’nin girişi, yol genişletme çalışmalarının kurbanı oldu. Patika yoldan müzeye ulaşmaya çalışan ziyaretçiler tepkili: “Ne yol var, ne de merdiven. Büyük saygısızlık, yetkililer utanmalı.”

yapi.com.tr
Atatürk Evi'ne Giriş Sancısı Foto: Hürriyet

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 100’üncü doğum yıl dönümü olan 1981’de, Ata’nın Selanik’te doğup büyüdüğü evin bir örneği de Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) inşa edildi.

‘Atatürk Evi Müzesi’ adıyla ziyaretçilerini kapılarını açan evin girişi, çalışmaları süratle devam eden yeni Başbakanlık binasının yol genişletme çalışmasının kurbanı oldu. Atatürk Evi’nin girişi, yapılan kazı çalışmaları nedeniyle yüksekte kalerken, ziyaretçiler duruma tepki gösterdi.

Halen ziyarete açık

Atatürk Evi görevlileri, yol genişletme çalışmaları başladığından beri aynı manzaranın olduğunu belirterek, “Atatürk Evi halen ziyarete açık. Gelenler de alçakta kalan noktalardan çıkmaya çalışıyor. Yetkililer, evin girişine bu ay sonu itibariyle merdiven ve giriş yolu yapılacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

Geçici çözüm bulunmalıydı

Ziyaretçiler ise Atatürk Evi’ne gelenlerin sadece toprak bir patikadan tırmanarak giriş yapabildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Büyük Önder Atatürk’e duyulan saygı nedeniyle inşa edilen eve büyük bir saygısızlık yapılmış. Ne bir yol kalmış, ne de bir merdiven. Bu yol genişletilirken ilk olarak burası bitirilmeliydi ya da geçici bir çözüm bulunmalıydı. Yetkililer bu durumdan utanmalı.”

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü etkinlikleri içerisinde, Atatürk Evi’nin yan tarafında yaptırılan Tarımcı Atatürk Anıtı ve girişi de yol genişletme çalışmaları nedeniyle yüksekte kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-evine-giris-sancisi_123081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!