Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Atatürk’ün AOÇ için Kayıp...

AOÇ için Düş Kurma Zamanı

"Atatürk Orman Çiftliği" AİHM’e Gidecek

Odaların AOÇ Başvurusuna Ret

Atatürk'ün Vasiyeti Kayboldu!

AOÇ'deki Merkez Lokantası...

Atatürk Orman Çiftliği'nde Camiye İptal

AOÇ Hakkında Açılan Dava Sayısı 41 Oldu

AOÇ’de Kongre Merkezine Bilirkişiden Ret

Atatürk Orman Çiftliği 22...

AOÇ'de Bir Yürütmeyi Durdurma...

Atatürk'ün Vasiyeti Atatürk...

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın...

Mimarlardan Papa’ya Mektup

Atatürk Orman Çiftliği’nde...

Atatürk Orman Çiftliği'nin...

Yeni Başbakanlık Binasında Sona Gelindi

AOÇ'de Yürütmeyi Durdurma Reddine Ret!

Bilirkişiden AOÇ Raporu: Koruma...

Atatürk Orman Çiftliği için...

Atatürk Orman Çiftliği'nde...

İşte Yeni Başbakanlık

"Atatürk Orman Çiftliği'nde...

Bakan'dan İtiraf: O Bina SİT...

Foto: Hürriyet

Atatürk Evi'ne Giriş Sancısı

AOÇ'ye Bir Yargı Kararı Daha!

Başbakanlık Binası'na VIP...

ANKAPARK'a Danıştay'dan Durdurma!

Yeni Başbakanlık Binasında...

Atatürk Orman Çiftliği Bir...

Atatürk Orman Çiftliği'nde...

Başbakanlık Binası, Neden...

Foto: Ender Baykuş

Yeni Başbakanlık Binası Havadan...

İnşaatta Güven Arttı

Atatürk Orman Çiftliği'ne...

AOÇ’de Elçilik için Kritik Günler

Foto: Habertürk

İskeleler Söküldü, Yeni Başbakanlık...

Meslek Örgütlerinden Başbakanlığa...

AOÇ için Anayasa Mahkemesi'ne...

AOÇ’de 900 Dekar Orman Yola Gitti

Yargının "Dur" Dediği İnşaatta...

Başbakanlık Binası İhalesi...

"AOÇ Mücadelesini Uluslararası...

AOÇ Anayasa Mahkemesi’ne Gidiyor

AOÇ'de Koruma Kurulu "Yargı"yı...

"AOÇ İnşaatında Bir İşçi Öldü,...

AOÇ'de Yargı Kararını Tanımayan...

AOÇ'de Bir Yürütmeyi Durdurma...

Meslek Odaları AOÇ'nin Peşini Bırakmıyor

AOÇ’de Yürütme Durduruldu!

Bilirkişi Raporu AOÇ'deki...

Mimarlar "Sayıştay'ın AOÇ...

Sayıştay'dan AOÇ Raporu: Amaç...

“Dört İmza ile AOÇ'nin SİT...

AOÇ’de Yapılmamış İnşaat Kalmayacak

"AOÇ Plastik Bir Hayvan Çöplüğüne...

AOÇ'ye 'Yapay Köy' Rafa Kalktı

AOÇ'de Yeni Tartışma Konusu 'Köy'

Meclis AOÇ İnşaatında ‘Menfaatinin’ Peşinde!

AOÇ arazisi için planladığı Kongre Merkezi binası yargı engeline takılan TBMM Başkanlığı, ‘menfaati bulunduğu’ gerekçesiyle Danıştay’daki AOÇ davasına müdahillik başvurusunda bulundu

yapi.com.tr
Meclis AOÇ İnşaatında ‘Menfaatinin’ Peşinde!

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, TBMM Başkanlığı, Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) ilişkin üç farklı imar planının yürütmesinin durdurulduğu davaya, davalı yanında müdahil olmak için Danıştay 6. Dairesi’ne başvuruda bulundu. TBMM Başkanlığı, davaya müdahillik gerekçesi olarak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) edinilen araziye yapmak istediği Eğitim ve Kongre Merkezi’ni gösterdi. Davada verilecek kararın Eğitim ve Kongre Merkezi yapımını etkileyeceğini ileri süren TBMM, Danıştay’a başvurarak ‘menfaat’ yönünden davaya katılma talebinde bulundu. Öte yandan, Eğitim ve Kongre Merkezi inşa edilmesi planlanan arazinin ÖİB’den devralınmasına konu işleme, TBMM Başkanlığı’nın yayınladığı faaliyet raporunda yer verilmediği; ÖİB’ninse Eğitim ve Kongre Merkezi kurulmak istenen Tekel Fabrikası arazisini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın resmi başvurularına rağmen 2009’dan beri AOÇ’ye iade etmediği anlaşıldı.

TBMM’nin menfaati AOÇ'de

Danıştay 6. Dairesi’nin AOÇ’yi ilgilendiren 1/10,000 ölçekli Doğal Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği, 1/5,000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1,000 Koruma Amaçlı İmar Planı hakkında 3 Şubat 2014’te verdiği yürütmeyi durdurma kararları TBMM Başkanlığı’nı harekete geçirdi. Söz konusu imar planlarının yürütmesinin durdurulmasıyla, AOÇ arazisinde Tekel Fabrikası’nın bulunduğu yere yapılması planlanan TBMM Eğitim Kongre Merkezi projesinin tehlikeye düşmesi üzerine TBMM bizzat Danıştay’daki davaya müdahil olmak istedi. Projeyle ilgili tüm gerekli izinlerin alındığını öne süren TBMM Başkanlığı, “Mahkemenizde görülen bu davada verilecek karar, söz konusu parseller üzerinde yapılacak olan, ülkemizin ve kurumumuzun önemli bir eksiğini giderecek olan ‘Eğitim ve Kongre Merkezi’ yapımını etkileyecek olduğundan, bu davaya davalı idare yanında müdahil olarak katılmak istemekteyiz” ifadeleriyle 20 Mart’ta Danıştay’a başvurarak, menfaat yönünden davaya katılma talebinde bulundu. Bu taleple birlikte TBMM Başkanlığı, 12 Eylül Darbesi davasının ardından ikinci kez bir yargı sürecine doğrudan katılma iradesi ortaya koymuş oldu.

Gelişme üzerine AOÇ’deki dönüşümü daha önceden yargıya taşıyan ve Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı almasını sağlayan TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Çevre Mühendisleri Odası bir başvuru daha yapıp TBMM Başkanlığı’nın müdahillik talebinin reddedilmesi gerektiğini ifade ettiler. Meslek odaları 26 Mart tarihli başvurularında, TBMM Başkanlığı’nın AOÇ’deki faaliyetlerini kamuoyundan gizlediğini ve davalı ÖİB’nin kamu faydası öngören bir kurum olmadığını ortaya koydular.

Kamuoyundan bilgi gizledi

ÖİB aleyhinde açılan davaya, ÖİB yanında müdahil olmak için başvuruda bulunan TBMM Başkanlığı’nın, AOÇ davasına müdahil olmasına yol açan Eğitim ve Kongre Merkezi hakkındaki son gelişmelere kendi faaliyet raporlarında yer vermediği anlaşıldı. 1 Ekim 2012 ila 13 Temmuz 2013 tarihleri arasını kapsayan TBMM 25. Dönem 3. Yasama Yılı Faaliyet Raporu’nda, “Arşiv, Eğitim ve Kongre Merkezi” isimli tesisin yapımı için TBMM Başkanlığı’na yetki verildiğine ilişkin 25 Nisan 2013 tarihli karar yer aldı. Ancak aynı yasama yılı içerisinde gerçekleşmiş olmasına karşın, AOÇ sınırları içerisinde yer alan 49 bin 787 metrekarelik arazinin TBMM Başkanlığı’na verilmesi faaliyet raporlarına geçmedi. Böylelikle Eğitim ve Kongre Merkezi yapılacağına ilişkin karar faaliyet raporuna dahil edilirken, binanın yerine ve arazinin devrine ilişkin herhangi bir ibare rapora girmedi.

ÖİB Bakanlığı görmedi

TBMM’nin davaya müdahillik talebinde bulunduğu araziyle ilgili bir başka skandal ise ÖİB’nin AOÇ arazisinin korunması ve genişletilmesi talebiyle 2009 ve 2010 yıllarından pek çok başvuruda bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na kulak asmayıp, araziyi TBMM Başkanlığı’na tahsis ettiğinin anlaşılmasıyla ortaya çıktı. Sayıştay’ın Gayrimenkul A.Ş. Genel Müdürlüğü 2011 Raporu’na da konu olan yazışmalara göre, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı 12 Ağustos 2009 ve 24 Şubat 2010 tarihlerinde ÖİB’ye başvuru yaparak, Tekel Fabrikası arazisinin AOÇ Müdürlüğü’ne geri verilmesi talebinde bulundu. Bakanlık’tan ÖİB’ye gönderilen yazılarda, “TEKEL’in arazilerin asli yeri olan Atatürk Orman Çiftliğine tekrar iade edilmesi” talep edildi. Ancak Sayıştay’ın 2011 tarihli raporunda da belirtildiği gibi, ÖİB Bakanlığın taleplerine yanıt vermedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın kamu yararı yönündeki taleplerini dikkate almayan ÖİB, söz konusu araziyi Eğitim ve Kongre Merkezi yapılmak üzere 2013’te TBMM Başkanlığı’na tahsis etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclis-aoc-insaatinda-menfaatinin-pesinde_119332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!