Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Havalimanı için 389 Milyon Avro Tazminat Ödenecek

İşletme hakkı 3 Ocak 2021’e kadar Fransız şirket TAV’da olan Atatürk Havalimanı plansızca kapatılınca şirkete 389 milyon avro ödeme yapılacağı öğrenildi. Ödemeyi kamu şirketi DHMİ yapacak.

yapi.com.tr
Atatürk Havalimanı için 389 Milyon Avro Tazminat Ödenecek

Atatürk Havalimanı’ndaki son ticari sefer 6 Nisan 2019’da yapıldı ve havalimanı plansızca kapatıldı. Bu plansızlığın pek çok bedelinden biri de Atatürk Havalimanı’nı 3 Ocak 2021’e kadar işletme hakkı bulunan Fransız şirket TAV’a ödenecek tazminat bedeli oldu. Şirket 25 Aralık Çarşamba günü Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde devletin kendilerine 389 milyon avro tazminat ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

BirGün’de yer alan habere göre; Fransız merkezli şirketten yapılan açıklamada şunlar söylendi:

"8 Nisan 2019'da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığımız açıklamada; İstanbul Havalimanı'nın 6 Nisan 2019 tarihinde açılışına bağlı olarak, Atatürk Havalimanı'nın, 3 Ocak 2021'e kadar geçerliliği süren kira sözleşme süresinin bitiminden önce ticari uçuşlara kapanması sebebiyle Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Şirketimiz ve bağımsız danışmanlar tarafından yapılan çalışmaların devam etmekte olduğunu ve Şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının tazminine ilişkin resmi bilgilendirmeyi almayı beklediğimizi duyurmuştuk.

Taraflar arasında yapılan toplantılar sonrasında, hesaplanan tazminat miktarı ile ilgili yazı DHMİ tarafından Şirketimize iletilmiştir. İlgili resmi bilgilendirme yazısında, Şirketimize DHMI tarafından tazmin edilecek tutarın 389 milyon avro olduğu ifade edilmiştir.”

KAP’a yapılan açıklamaya göre Fransız şirkete ödemeyi kamu sermayeli bir şirket olan DHMİ yapacak. Ödemenin Türk Lirası karşılığı ise 2,5 milyar lira. Öte yandan DHMİ’nin zararı ise Hazine’den karşılanacak. Böylece plansızca kapatılan Atatürk Havalimanı’nın bedelini 82 milyon yurttaş vergileriyle ödeyecek.

Öte yandan Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasına neden olan İstanbul Havalimanı’nda da yolcu gelir garantisi bulunuyor. Garanti bedeli hesaplamasında dış hat giden yolcu için 20 Avro, dış hattan gelip dış hata giden transit yolcu için 5 Avro ve iç hattan gelip dış hata giden transit yolcu için 3 Avro servis ücreti baz alınıyor. İlk yıl için İstanbul Havalimanı’na verilen gelir garantisi ise 316 milyon avro.

2005'te 15,5 yıllığına satmışlardı
AKP'nin iktidara geldiği ilk yıllardaki en büyük özelleştirme ihalelerinden biri Atatürk Havalimanı için yapılmıştı. 10 Haziran 2005'te işletme ihalesini 2 milyar 950 milyon dolar bedelle TAV kazanmıştı. İhaleye göre TAV'ın işletme süresi 3 Ocak 2021'de bitiyordu. Ancak AKP 2005'te kendi yaptığı ihaleye aykırı davranarak Atatürk Havalimanı'nı 6 Nisan 2019'da kapattı. Bu plansızlık nedeniyle devlet Fransız şirkete 389 milyon avro ödeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-havalimani-icin-389-milyon-avro-tazminat-odenecek_176830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!