Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İptal Edilen Antalya Havalimanı İhalesi Meclis’te

Yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı'nın kapasite artırımı ve işletme ihalesinin sürpriz bir şekilde ertelenmesi Meclis'te gündem oldu. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Ulaştırma Bakanı'na ihalenin neden iptal edildiğini sordu.

yapi.com.tr
İptal Edilen Antalya Havalimanı İhalesi Meclis’te

Antalya Havalimanı'nın kapasitesinin artırılması ve işletmesi için 31 Ocak’ta yapılacağı ilan edilen ihalenin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından sürpriz bir şekilde iptal edilmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İstanbul Grand Airport'un (İGA) da ihaleye girmek istediği ancak şartnamedeki koşulları karşılayamadığı iddia edilmişti.

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre;  CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde “İhaleye İstanbul Havalimanı işletmesini alan firmanın katılamayacağı ve bu sebeple baskı yaptığı iddiası doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.'den yapılan açıklamada İGA’nın ihale ile ilgilenmediği ifade edilerek şu ifadeler kullanıldı: İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. sadece İstanbul Havalimanı'nı işletmek için kurulmuş olduğu için başka bir ihaleye katılması söz konusu olamaz. İGA’nın Antalya Havalimanı'nın ihale süreciyle ilgili baskı yaptığı iddiası tamamen asılsızdır.

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, İGA’nın ortakları Cengiz, Limak, Mapa ve Kalyon’un ihaleye başka bir şirketle girebileceği iddiasını gündeme getirdi. Zeybek’in verdiği soru önergesinde de “Şartların yeniden düzenlenip tekrar ihale açılacağı, ihaleye katılım sağlayamayan iktidara yakın firmaya ihalenin başka bir şirket üzerinden verileceği iddiası doğru mudur?” sorusu yer aldı.

Zeybek ayrıca, Bakan Turhan’ı, ihalenin hangi gerekçeyle iptal edildiğini, iptal sürecine kadar kaç firmanın teklif verdiğini ve bu firmaların hangileri olduğunu açıklamaya çağırdı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iptal-edilen-antalya-havalimani-ihalesi-mecliste_177353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!