Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ATO'dan KOBİ'ler için Danışma ve Eğitim Merkezi

Üyelerine yönelik hizmet portföyünü genişletme ve çeşitlendirmeye yönelik çalışmalar sürdüren Ankara Ticaret Odası (ATO), üye işletmelerini bilgi, yöntem ve strateji düzeyinde desteklemek amacıyla ATO KOBİ Danışma ve Eğitim Merkezi-KOBİDEM'i kurdu.

yapi.com.tr / AA
ATO'dan KOBİ'ler için Danışma ve Eğitim Merkezi

Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) yapılan açıklamada, Oda'nın Komisyonlar Müdürlüğü bünyesinde kurulan KOBİDEM'in faaliyetine ATO meclis ve komite üyelerine yönelik pilot uygulamayla başladığı bildirildi. KOBİDEM'in faaliyetlerinin en kısa sürede tüm ATO üyesi işletmeleri kapsayacak şekilde genişletilmesinin planlandığı belirtilen açıklamada, Merkezin çalışmalarının bilgilendirme, danışmanlık ve eğitim başlıkları altında sürdürüleceği ifade edildi.

Bilgilendirme hizmetleri kapsamında üye işletmelerin, ihtiyaç duydukları konularda ATO uzmanlarının yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşların uzmanlarının da yer alacağı bir iletişim ağına katılarak, bilgi ve görüş alışverişinde bulunabilecekleri aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sektörler ve işletme yönetimine yönelik destek ve teşviklerin yanı sıra referans niteliğinde çeşitli rapor ve yayın gibi dokümanlar ile istatistiki veriler de KOBİDEM aracılığıyla işletmelere ulaştırılabilecek. KOBİDEM bilgilendirme hizmetleri çerçevesinde, üye işletmelere stratejik planlama, insan kaynakları ve proje yönetimi, Ar-Ge ve inovasyon, marka ve patent tescili ile dış ticaret hizmetlerini kapsayan yönetim eğitimi sağlayabilecek. Yine aynı kapsamda vergi, mevzuat, kontrat ve iş sözleşmelerini kapsayan hukuk eğitimi de verecek olan KOBİDEM, finans temini, bütçeleme ve genel muhasebe konularında da eğitim hizmeti sunacak".

İşletme analizi modeli

Açıklamada, KOBİDEM'e başvuran ATO üyesi işletmelerin, yönetim, finansman, inovasyon/teknoloji, ticaret/pazarlama ve üretim fonksiyonlarının, kapasite, verimlilik, karlılık ve sürdürülebilirlik açılarından yeterliliği hakkında da bilgi alabilecekleri belirtildi.

KOBİDEM'in, işletmelere bu bilgileri verebilmek için ATO'ya özgü, teşhis ve tanıya dayalı bir "İşletme Analiz Modeli©" uygulayacağı aktarılan açıklamada, "İşletmesinin mevcut durumunu KOBİDEM uzmanları tarafından yapılacak İşletme Analiz Modeli© ile öğrenecek olan ATO üyeleri, yine KOBİDEM'den yol ve risk haritası alabilecek. ATO üyesi işletmeler, yol haritasını uygularken KOBİDEM'i izleme, ölçme, değerlendirmeye yönelik ekspertiz çalışmalarıyla yanlarında bulacaklar" denildi.


Eğitim desteği

Yönetim, finansman, inovasyon/teknoloji, ticaret/pazarlama ve üretim alanlarında kurumsal kapasitelerini geliştirmek isteyen işletmelerin de KOBİDEM'in yürüttüğü eğitim programlarına katılabilecekleri belirtilen açıklamada, işletmelerin, çalıştırdıkları personellerinin işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun şekilde gelişimlerini sağlamak için gereken mesleki yetiştirme programları konusunda da KOBİDEM desteklerinden yararlanabilecekleri kaydedildi.

Açıklamada, ATO KOBİDEM'den hizmet almak isteyen üye işletmelerin, ilk iş olarak Merkeze başvuruda bulunarak "İşletme Sorun Tespit Formu"nu doldurmaları gerektiğine dikkati çekilerek, KOBİDEM uzmanlarının işletmelerin formunu değerlendirerek sürdürülebilir gelişim için ihtiyaçlarını tespit ettikten sonra çözüme yönelik destek hizmetlerini sunabilecekleri ifade edildi.

"KOBİDEM'e danışan güçlenecek"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci de KOBİDEM'i kurmaktaki temel amaçlarının ATO üyesi işletmeleri, şirket kültürüne alıştırmak ve dinamik iş yaşamında ayakta kalmalarını sağlamak olduğunu bildirdi. İşletmelerde profesyonel yönetimin önemine değinen Bezci, "Bizim üyelerimizin çoğunluğu küçük işletmelerden oluşuyor. Bu işletmelerin gelişirken güçlenmesini sağlayacak profesyonel yönetim ve danışmanlık hizmetini alabilecek imkanları da olmayabiliyor. KOBİDEM'le üyelerimize mevcut durumlarının ne olduğunu net bir şekilde görebilecekleri ATO'ya özgü bir analiz ortaya koyacağız. Ardından da bu durumu daha iyiye yönlendirmek için gereken bilgilendirme, danışmanlık ve eğitim hizmetlerini vereceğiz. KOBİDEM'e danışan şirket güçlenecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 2023 yılı için önüne koyduğu ekonomik hedeflere, ancak özel sektörün başarılı çalışmalarıyla ulaşabileceğine dikkati çeken Bezci, "Güçlü şirketler güçlü ekonomileri oluşturur. Bizler de  şirketlerimizin daha güçlü bir yapıyla faaliyetlerini sürdürmesini hedef alıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atodan-kobiler-icin-danisma-ve-egitim-merkezi_117956.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!