Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avcılar’da Riskli Binalar Yenilenemiyor

İmar yetkisi yerel belediyeye verilmediği için deprem riski altındaki yüzlerce bina yenilenemiyor. İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “İnsanların talebi rant değil güvenli evler. Bunun önünde de imar engeli var.” diyor.

yapi.com.tr
Avcılar’da Riskli Binalar Yenilenemiyor

1999'daki 17 Ağustos depreminde onlarca bina yıkılan İstanbul Avcılar'da yaşayan vatandaşlar hâlâ korku içinde. 21 yıldır ilçede yenilenmeyi bekleyen riskli evlerde oturan yüzlerce aile var.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB Şubat ayı meclis toplantısında ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için imar planı değişikliği istedi. Ancak, çoğunluğu AKP'nin oluşturduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu gündeme alınmadı. Buna hem ilçe halkı hem CHP'li başkan büyük tepki gösterdi.

Sözcü’den Hande Zeyrek’in haberine göre; Avcılar'da 1999 depremi sonrası değişen imar düzenlemesi ile çok katlı binaların imar izinleri 5 kata indirilmişti. Bu durum şuan yenilenmesi zorunlu binalarda yaşayan vatandaşların büyük kısmının evlerinden olması anlamına geliyor.

10 daireli bir binayı yıkıp yeniden inşa etmek istendiğinde 5 aile açıkta kalıyor. Bu yüzden de evler yenilenemiyor. Bir başka sorun ise ekonomik güç. Borç harç ev sahibi olan vatandaşlar yüksek rakamlardan endişe ediyor.

Tüm bunlar yaşanması beklenen 7.5 ve üzeri depremi ve evlerin yıkılıp ya da büyük kısmının hasar göreceği gerçeğini değiştirmiyor. Öyle ki, her gün yüzlerce aracın geçtiği Avcılar E-5 Yanyolu üzerinde bulunan 30-40 senelik her yeri dökülen binalar büyük tehlikede.

Başkan Turan Hançerli: “Halkın talebi rant değil güvenli evler”
Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, bölgede 3 bini aşkın binaya risk analizi için müracaat ettiklerini, 6 binanın boşaltıldığını, 1800 binanın ise sıkıntılı olduğunu belirtti. Hançerli, riskli binalarda yaşayan insanların can güvenliği için evlerinin hemen yenilenmesi gerektiğini söyledi.

 “Ancak bunun önünde engeller var” diyen Hançerli şu açıklamaları yaptı: “Birinci engel ekonomik sorunlar, ikincisi ise imar engeli var. İnsanların talebi rant değil güvenli evler. Bunun için engellerden bir tanesi imar engeli.”

“Örneğin 10 ailenin oturduğu apartman yeniden yapılmak istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. 5 katlı imar izni var çünkü. Bunun çözülmesi gerek. 10 dairelik bir apartmanda yaşayanlara en az 10 dairelik yapı yapma hakkı verilmesi lazım. İnsanların ekonomik durumları bu sorunu tek başına çözmeye yetmiyor.”

“İBB meclisinin ve hükümetin de desteğine ihtiyaç var. Binaların hemen yenilenmesi lazım. Sivil toplum da bu süreçte elini taşın altına koymalı. Seferberlik edasıyla çalışmazsak ileride telafisi mümkün olmayan can kayıplarıyla karşı karşıya kalacağız. Bir dakika kaybetmeden harekete geçmemiz gerek.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avcilarda-riskli-binalar-yenilenemiyor_177664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!