Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"AVM'ler Yüzde 400 Arttı"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şehrin merkezlerinde yeşil alan, park yeri veya pazar yerleri olarak ayrılmış alanlara devasa AVM yapılmasının şehrin dokusunu bozduğunu savunarak, fizibilitesi yapılmadan AVM’lere izin verilmesinin çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmediğini dile getirdi.

yapi.com.tr
"AVM'ler Yüzde 400 Arttı"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, AVM’lerin çok açılmasının rasyonel ve ekonomik olmadığını vurguladı. Çok sayıda devasa alışveriş merkezlerinin şehrin dokusunu bozduğunu belirtti. vurgulayan Palandöken, “Bu sorun, bugünkü mesele değil, yıllardır aynı plansızlık ve programsızlıktan kaynaklanan bir şey. Şehir planlamacılarının görüşlerinin dikkate alınmaması, fizibilitesi yapılmadan AVM’lere müsaade edilmesi, çağdaş belediyecilik anlayışı ile örtüşmüyor” dedi.

“Ölü AVM'ler Çoğalıyor"

Bu alışveriş merkezlerinin görsel kirliliğe dönüşmeden planına programına uygun yapılması ve kurallarının konması gerektiğini yıllardır söylediklerini dile getiren Palandöken şunları kaydetti: “Son 7 sene içinde 41 adet AVM kapanmıştır. Maalesef organize perakendede yaşanan sıkıntılar sistem ve kural olmadan işe girişmenin bedeli. İstanbul’da 26 tane AVM kapanırken, Ankara’da 5, Muğla’da 2, Bursa, Mersin, Gaziantep, İzmir, Balıkesir, Denizli, Sivas ve Tekirdağ’da birer AVM kapanmıştır. Dead-Mall yani ölü AVM’ler çoğalıyor. Bu devasa yapıların işlevselliği kaybolduktan sonra şimdi 'Ne yapılabilir?' tartışılıyor. Hem kendilerine zarar veriyorlar, hem de bizlere. Ülkenin her yerinden AVM istilasına karşı sesler yükseliyor. Esnafın yerleri yıkılarak yapılan Malltepe AVM, Ankara’nın ilk AVM’si Atakule şimdi hayalet yere dönmüş durumda. Bu nedenle esnaf ve sanatkarımızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve Perakende Yasası’nın çıkarılmasını acilen bekliyoruz.”

“AVM’ler yüzde 400 artmış”

Türkiye’de açılan alışveriş merkezlerinin (AVM) sayısının, 2005'te 106 iken, bu rakamın 2010'da 263'e, 2011'de 278 ve 2012 yılında ise 334 sayısına ulaştığını dile getiren Palandöken, sektörün 2013'te AVM sayının 400'e ulaşması beklendiğini vurguladı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye’nin nüfusu kaç kat arttı ki, bu kadar alışveriş merkezine ihtiyaç duyuldu anlamak mümkün değil. 2002 yılından bu yana ülkenin nüfusu yüzde 8.7 artarken, AVM’ler yüzde 400 artmış. AVM’lerin bu kadar çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Bu merkezlerin iş yapması için nüfusu artırmak lazım. Hepsinde aynı markalar, aynı konsept olunca halkımız sıkılmaya başladı. Ama gidilecek yeşil alan, park yeri kalmadı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-yuzde-400-artti_105264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!