Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İnsanlar AVM Değil, Yeşil Alan İstiyor”

Adalet Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Eski Bayrampaşa Cezaevi alanının nasıl değerlendirileceği hâlâ tartışma konusu. İstanbul CHP milletvekili Aydın Ayaydın, "Bu alanın AVM olması, esnafı öldürür. İnsanlar üniversite ya da yeşil alan istiyor" dedi.

yapi.com.tr
"İnsanlar AVM Değil, Yeşil Alan İstiyor”

Eski Bayrampaşa Cezaevi’nin üzerinde bulunduğu 145 dönümlük arazi 5 yıldır atıl durumda. Adalet Bakanlığı’ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen alanın nasıl değerlendirileceği hâlâ tartışma konusu. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan, 2012 yılının eylül ayında imar planında “konut-ticaret alanı” olarak işaretlenen araziye AVM yapılma ihtimali bölge halkını fazlasıyla tedirgin ediyor. CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, alana bir Fransız şirketi tarafından AVM yapılmak istendiğini belirterek “Bu alanın AVM olması, burada esnafı öldürür. İnsanlar bu alana üniversite ve yeşil alan yapılmasını istiyor” dedi.

Bayrampaşa Cezaevi, 2008 yılında düzenlenen törenle kapatıldı. Aradan geçen yaklaşık 5 yılda cezaevinin sadece dış duvarları ayakta kaldı. Cezaevinin içindeki bütün tesis ve yapılar ise yıkıldı. CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Zahit Gürdal, cezaevinin dış duvarlarının yıkılmamasını “halkın içerideki müthiş boş alanı görmemesi ve fark etmemesi” olarak açıkladı. Cezaevinin kapatılmasının ardından süreç hakkında bilgi veren Gürdal, “2011 yılında Bayrampaşa Belediyesi’nin 1/1000’lik plan yapma yetkisi elinden alındı. İBB’nin çok yakın bir zamanda bu alandaki 1/5000 uygulama planlarındaki yetkisini kentsel dönüşüm daire başkanlığına devretmek üzere olduğunu duyuyoruz. Boş alanla ilgili Bayrampaşa Belediyesi’nin hiçbir yetkisi kalmadı” dedi. Bayrampaşa’da kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak kullanılacak daha uygun alanların bulunduğuna dikkat çeken Gürdal şöyle devam etti: “Bu arsanın bu amaca ayrılması inandırıcı gelmiyor. Cezaevi arsası 145 dönümlük yüzölçümü ile bölgenin en kıymetli arazisidir ve ticaret alanı olarak bütün yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Biz, bu alanın Bayrampaşa halkının ihtiyacı doğrultusunda değerlendirilmesini istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insanlar-avm-degil-yesil-alan-istiyor_105064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!