Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avro Bölgesinde Büyüme Beklentilerin Altında

Avro bölgesinde, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine göre İtalya küçüldü, Fransa yerinde saydı, Almanya ise beklentilerin üzerinde büyüdü.

yapi.com.tr / AA
Avro Bölgesinde Büyüme Beklentilerin Altında

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, 2014 ilk çeyreğinde geçen yılın son çeyreğine kıyasla 18 üyeli Avro bölgesi gayri safi yurtiçi hasılası yüzde 0,2 arttı. Beklenti büyümenin yüzde 0,4 olması yönündeydi.

Bu dönemde Avro bölgesinin büyük ekonomilerinden İtalya yüzde 0,1 küçüldü, Fransa ekonomisinde büyüme ya da daralma görülmedi. Almanya ise yüzde 0,7'lik beklentinin de üzerinde, yüzde 0,8 büyüdü.

Söz konusu dönemde Avro bölgesinde ekonomisi en çok daralan ülke yüzde 1,4 ile Hollanda oldu. Estonya ekonomisi yüzde 1,2, Güney Kıbrıs Rum kesimi ekonomisi yüzde 0,7, Portekiz ekonomisi yüzde 0,7, Finlandiya ekonomisi yüzde 0,4 daraldı.

Yılın ilk çeyreğinde 2013 son çeyreğine göre İspanya'da yüzde 0,4, Polonya'da yüzde 1,1, Macaristan'da yüzde 1,1, Letonya'da yüzde 0,7, Litvanya'da yüzde 0,6 ve Slovakya'da yüzde 0,6 büyüme kaydedildi.

Yıllık bazda ise gayri safi yurtiçi hasıla; Hollanda ve İtalya'da yüzde 0,5 küçülürken İspanya'da yüzde 0,6, Fransa'da yüzde 0,8, Almanya'da yüzde 2,3 ve Polonya'da yüzde 3,5 arttı. Güney Kıbrıs Rum kesimi ekonomisi ise yıllık bazda yüzde 4,1 küçüldü.

Bu arada Avro bölgesinde yer almayan Avrupa Birliği üyesi İngiltere aynı dönemde çeyreklik bazda yüzde 0,8, yıllık bazda ise yüzde 3,1 büyüdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avro-bolgesinde-buyume-beklentilerin-altinda_120267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!