Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"AB Yeterince Saydam Değil"

Berlin merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International), Avrupa Birliği'nin (AB) 10 farklı kurumuna ilişkin incelemesinin sonuçlarını açıkladı; AB'yi saydamlıkta yetersiz kalmakla eleştirdi.

yapi.com.tr
"AB Yeterince Saydam Değil"

Şeffaflık Örgütü, aralarında Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu ve Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi'nin de bulunduğu kurumları değerlendirdi. Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Bürosu (OLAF) da bağımsızlık ve şeffaflık gibi belli başlı kriterler açısından mercek altına alındı.

'Kural var, ama uygulanmıyor'

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Şeffaflık Örgütü'nün raporunda, "AB kurumlarında yolsuzluğu önlemek amacıyla çok sayıda düzenleme ve kural geçerli. Ancak bunlar çoğu zaman uygulanmıyor" yargısına varılıyor. "Yasama süreçleri ve süreçte etkili olan lobi yapıları yer yer şeffaflıktan uzak" ifadesine yer verilen raporda, siyasi irade ve kaynak yetersizliğinin gelişmede etkili olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, kurum içi hataları medyaya yansıtacak AB personeline yeterli koruma sağlanmamasının, hataları bildirecek kişileri teşvik etmediğine işaret edildi.

Şeffaflık Örgütü'nün raporunda, özellikle Avrupa Parlamentosu karar alma süreçlerine ilişkin birçok bilgi ve belgeyi kamuoyuna açtığı için övülüyor. Buna rağmen, önemli toplantıların hâlâ kapalı kapılar ardında yapılmaya devam etmesi eleştiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-yeterince-saydam-degil_119784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!