Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Avrupa Merkez Bankası, Türkiye Ekonomisinin Elini Rahatlatacak"

Analistler, dün varlık alımını 80 milyar euroya çıkartan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kararının, Türkiye üzerinde kısa ve uzun vadede olumlu sonuçlar yaratacağını ve TCMB'nin elini rahatlatacağını belirtti.

yapı.com.tr/AA
"Avrupa Merkez Bankası, Türkiye Ekonomisinin Elini Rahatlatacak"

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) varlık alım miktarını 20 milyar euro artırarak 80 milyar euroya çıkarmasının Türkiye ekonomisi üzerinde olumlu etki yaratması bekleniyor.London Capital Group (LCP) Piyasa Stratejisti İpek Özkardeşkaya, yaptığı açıklamada, "Avrupa Merkez Bankasının (ECB) parasal genişlemeyi artırma yönünde adım atması, Merkez Bankası’nın omuzlarından mevcut yükü alarak gevşek para politikasını sürdürme imkanı tanıyacak" dedi.

ECB'nin parasal genişleme adımının dolaylı olumlu etkilerinin Türkiye ekonomisi üzerinde görülebileceğini belirten Özkardeşkaya, "Ek likidite Türkiye ekonomisini güçlendirebilir. Euro Bölgesi'nin reel sektör aktivitesi de bu ek likiditeyle büyüme gösterecektir. Kısaca bu büyümenin reel ekonomiye yansıması Türkiye için kısa ve uzun vadeli sonuçlar açısından faydalı olacak" değerlendirmelerini yaptı.

Londra merkezli Oxford Economics Analisti Nafek Zouk ise "ECB'nin parasal genişlemesi, gelişen piyasalara ilişkin risk algısının azaldığı bir zamana denk geldiği için, Türk varlıkları ve Türk lirası kısa vadede mevcut durumdan faydalanacaktır" ifadesini kullandı.

Türkiye'ye etkisi pozitif değerlendirilebilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ECB’nin parasal genişleme adımını, gelecek dönemde "Türkiye için destekleyici bir faktör" şeklinde değerlendirmesi bekleniyor.

Standards & Poor's (S&P) geçen yıl ekim ayında yayınladığı bir raporda ECB'nin parasal genişleme programını 2018'e kadar sürdürerek toplam 2,4 trilyon euroya  kadar çıkarabileceğini öngörmüştü.


http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupa-merkez-bankasi-turkiye-ekonomisinin-elini-rahatlatacak_143610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!