Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aydın'da Tahribat Hız Kesmiyor

Aydın Söke’de 4 yıldır faaliyette olan ve kısa süre önce kapanan taşocağı arkasında tahrip edilmiş büyük bir alan bıraktı. Karacahayır mahallesinde kurulmak istenen taşocağı için verilen ÇED olumlu kararı ise yurttaşların tepkisi sonrası iptal edildi.

yapi.com.tr
Aydın'da Tahribat Hız Kesmiyor

Tarım ve zeytinlikleri tehdit eden taş ocakları Aydın’ın Söke ilçesini kuşatmış durumda. Burunköy mahallesinde yıllardır üretime devam eden ve kısa bir süre önce üretimi durduran taş ocağı arkasında tahrip edilmiş büyük bir alan bıraktı. Yine Söke’de bulunan 8 bin yıllık tarihi geçmiş olan Latmos Dağı’nda planlanan taş ocağı için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı yurttaşların mücadelesinin ardından iptal edildi.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; tarım ve turizm kenti olan Aydın'da taş ocakları doğada ve tarım alanlarında büyük tahribata neden olmuş durumda. Söke ilçesi Burunköy Mahallesi'nde, yaklaşık 4 yıl önce köylülerin büyük tepkisine rağmen faaliyete geçen taşocağı, bölgede bulunan binlerce zeytin ağacını yok etti. Taşocağı, zeytinliklerin yanı sıra tarım arazilerine ve hayvanların otladığı meralara ciddi zararlar verdi. Bölgedeki üreticiler ise taş ocağından çıkan tozların zeytin ağaçlarında verim düşüklüğüne neden olduğunu ve tarıma darbe vurduğunu belirtti.

Taşocağı şirketinin alanı tahrip ettikten sonra bırakıp gittiğini belirten Burunköy Mahallesi Muhtarı Muharrem Kaçar, "Burada halk şirkete uzun süredir tepkiliydi. Üreticilerin tarlalarından aldıkları verimler düştü. Şirket bir süredir faaliyet göstermiyor. Alanı bu şekilde bırakıp gitti. İnsanlar gelip taş ocağının ve dağın son halinin fotoğrafını çekiyor." dedi.

Yeni proje, yeni tehdit
Latmos Dağı’nın civarında bulunan Karacahayır mahallesi de madenlerin tehdidi altında. Yapılması planlanan taşocağına karşı çıkan bölge halkı, şirketin aldığı ÇED olumlu kararını iptali için açtığı davayı kazandı.

Milas-Söke Karayolu üzerinde yer alan Herakleia’nın yer aldığı, Antik Çağ’da Latmos Dağları olarak bilinen Beşparmak Dağları, sarp ve ormanlarla kaplı bir bölge. Bölgede çalışmasına izin verilen taşocağının 8 bin yıllık tarihi tehdit etmesine karşın köylüler dava süreci başlatmıştı.

Verdikleri hukuki mücadeleyi anlatan Karacahayıt Mahallesi Muhtarı Nebil Kırca, "İlk olarak Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklara topladığımız imzalı dilekçeleri gönderdik. Daha sonra dava açtık. ÇED iptal davasını kazandık. Yasal sürecin takipçisiyiz. Şirket karara itiraz etti. İtirazlarının boşa çıkacağına inancımız tam. Maden ocağının açılmasını kesinlikle istemiyoruz. Biz köylüler olarak çok kararlıyız sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydinda-tahribat-hiz-kesmiyor_181979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!