Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aydın’da Tarım Alanlarının Ortasına Bir JES Daha Kuruluyor

Aydın’ın Kuyucak ilçesi Bucak Köyü yakınlarında zeytinliklerin ve tarım alanlarının ortasına Zorlu Enerji’ye ait JES projesi için ÇED süreci başlatıldı.

yapi.com.tr
Aydın’da Tarım Alanlarının Ortasına Bir JES Daha Kuruluyor (Fotoğraf: Özer Akdemir/Evrensel)

Zorlu Enerji tarafından Aydın’ın, Kuyucak ilçesi Bucak Köyü yakınlarında yapılması planlanan “Kuyucak JES” projesi ile ilgili olarak ÇED süreci başlatıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİB) internet sitesinde 29.01.2024 tarihinde yayınlanan duyuruda Zorlu Enerji tarafından yapılması planlanan Kuyucak (50 MWm/50 MWe) JES projesi ile ilgili olarak ÇED Sürecinin başlatıldığı duyurusu yer aldı.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre; Çınar Mühendislik firması tarafından hazırlanıp ÇŞİB’na sunulan ÇED Başvuru Dosyasında Bucak Köyü yakınlarında 10 adeti üretim, 8 adeti reenjeksiyon kuyusu ve 1 adet alternatif kuyu alanı olmak üzere toplamda 19 adet kuyu lokasyonu belirlendiği dile getiriliyor.

ÇED Başvuru Dosyasında Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli onaylı Çevre Düzeni Planı’na göre ruhsat alanının tamamının “Önemli Doğa Alanı” içerisinde kaldığı belirtilirken, “jeotermal enerji santrali alanı ‘Tarım Arazisi’ olarak işaretlenmiş alanlar içerisinde kalmaktadır. Ayrıca, Üretim/reenjeksiyon kuyu lokasyonlarının bir kısmı ‘Tarım Arazisi’ bir kısmı ise ‘Orman Alanı’ olarak işaretlenmiş alanlar içerisinde kalmaktadır” deniliyor. Dosyada buna rağmen herhangi bir orman alanı kullanımı söz konusu olmayacağı ve ağaç kesimi yapılmayacağı ileri sürülüyor.

ÇED dosyasındaki bilgilere göre, Planlanan proje alanı ve belirlenen alternatif santral alanı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile büyük ova koruma alanı olarak belirlenen “Aydın Ovası” sınırları dışında kalırken, Büyük ova sınırları içerisinde planlanan 2 adet sondaj kuyusu ile ilgili  “Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelik”in kapsamında gerekli izin süreçlerinin uygulanacağı belirtiliyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydinda-tarim-alanlarinin-ortasina-bir-jes-daha-kuruluyor_201475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!