Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayvalık, UNESCO'nun Geçici Listesinde Yer Aldı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin 'Ayvalık Endüstri Peyzajı' olarak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer aldığı Paris'te açıklandı.

yapi.com.tr
Ayvalık, UNESCO'nun Geçici Listesinde Yer Aldı

DHA'nın haberine göre, Ayvalık'ın 'Endüstri Peyzajı' başlığı ile UNESCO'nun geçici miras listesine girdiği belirtildi. Ayvalık'ta 2015 yılında belediye tarafından düzenlenen çalıştayla başlayan süreç, UNESCO Ayvalık Alan Yönetimi Birimi kurulması ile devam etti. Yalın Tüzmen başkanlığındaki bu birim farklı tarihlerde toplantılar yaparak UNESCO için oluşturulan dosyayı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teslim etti. Her yıl tüm dünyadan gönderilen dosyaları inceleyen Paris'teki UNESCO heyetinden olumlu sonuç ise bu yıl geldi. Ayvalık, Endüstriyel Miras başlığı altında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı. Sonucun bugün internet sitesinde açıklandığını ifade eden CHP'li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, şöyle dedi:

"UNESCO Dünya Mirası yolunda büyük bir adım başarıyla geçildi. Ulusal kültür varlığımız Ayvalığımızın dünya miras alanı olarak kabulü yolunda ilk adımı attık. Ayvalık Endüstri Peyzajı olarak UNESCO Dünya Geçici Mirası'nda yer aldığımız Paris'te açıklandı. Aralık 2015'te yaptığımız ‘UNESCO Dünya Mirası Yolunda Ayvalık' çalıştayında emeği geçen tüm katılımcılara ve özellikle Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan'a Z. Gül Gürsoy'a ve belediyemiz Şehir Plancısı Yalın Tüzmen'e Ayvalık halkı adına teşekkürü borç bilirim. Hepimize hayırlı olsun. İleriki adımlarda hep beraber olmak dileğiyle.

ETİKETLER: UNESCO Ayvalık
http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvalik-unesconun-gecici-listesinde-yer-aldi_158243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!