Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ayvalıklı Zeytinciden İlginç İddia!

Madra, küçük zeytinlikleri “zeytinlik alanı dışında” bırakan yasa tasarısının yeniden gündeme gelmesinde 5 projenin etkili olabileceğini söyledi.

yapi.com.tr
Ayvalıklı Zeytinciden İlginç İddia!

Zeytin üretim alanlarının enerji ve sanayi yatırımlarına açılmasına imkan tanıyan yasa tasarısının yarattığı tartışma devam ediyor. Tasarıya göre 25 dönümden (25 bin metrekare) küçük zeytinlikler sıradan arazı statüsüne alınarak, koruma kapsamından çıkartılıyor. Oysa Türkiye'de ortalama zeytinlik büyüklüğü 10 dönüm, yani 10 bin metrekare. Tasarı yasalaşırsa, Türkiye'deki zeytinlik alanların büyük bölümünün koruma kapsamından çıkarak, sanayi ve enerji yatırımlarına kurban edileceğinden korkuluyor.

Yasa tasarısının geri çekilmesi için sosyal medyada çok sayıda kampanya yürütülüyor. Fortuna Dergisi'nin haberine göre, bunların en etkilisi Türkiye'nin en ünlü ve en eski zeytincilerinden Madra Ailesi'nin bir ferdi olan Salih Madra'nın change.org'da açtığı imza kampanyası. "Türkiye'nin zeytinliklerinin ölüm fermanına hayır. Zeytin hayattır" başlığı ile açılan imza kampanyasına imzasıyla destek verenlerin sayısı, bu haber yayına verildiği sıralarda 73 bin 800 kişiye ulaştı.

Change.org’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 3 milyonu buluyor.

8 ve 14 Temmuz tarihlerinde toplanan imzaları Meclis'e ileten Madra'nın, 14 Temmuz sonrası kampanyaya katılan kişilerin imzalarını da ileterek bu sivil toplum girişimini sürdürmesi bekleniyor.

Salih Madra, Cuma sabahı kampanya katılımcıılarına yolldağı bir mailde, bu yasa tasarısının aniden gündeme gelmesinin zeytin sahaları civarındaki 5 projenin etkili olabileceğini ileri sürdü.

Madra, zeytinlikleri koruyan 3 kilometrelik inşaat va yatırım yasağının kaldıran ve 25 dönümden küçük zeytinlikleri "zeytinlik alanı dışında" birakan tasarıyı etkilediğini düşündüğü 5 projeyi şöyle sıraladı:

1) Kolin İnşaat’ın Soma’da yapacağı termik santral arazisindeki ve yakınlarındaki zeytinlikler

2) Mersin Akkuyu Nükleer Santrali arazisindeki ve yakınlarındaki zeytinlikler

3) Yatağan Termik Santrali arazisi ve yakınlarındaki zeytinlikler

4) Madra ve Kaz Dağları'nda hali hazırda maden arama ruhsatı olup işletme ruhsatı alamayan altın ağırlıklı madenciler

5) Bandırma-Orhangazi-İzmir yolu üçgeninde yeni köprü ile değerlenecek yol kenarındaki zeytinliklerin İmara açılması ve zeytinlik olan çok büyük bir alanın organize sanayi bölgesi arsası ilan edilmesinden gelecek değer artışı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvalikli-zeytinciden-ilginc-iddia_122688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!