Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı İmara Açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık genelinde 2 yıl önce başlattığı SİT çalışmaları sonuçlandı. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın büyük bölümüyle Cennet Tepesi sırtlarının imara açılmasını öngörüldü.

yapi.com.tr
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı İmara Açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık genelinde 2 yıl önce başlattığı SİT yeniden değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın büyük bölümüyle Cennet Tepesi sırtlarının imara açılmasını öngören çalışma, ilçeyi ayaklandırdı. Yerel yöneticiler ve yurttaşlar, ilçenin SİT koruma kalkanının delinmesinden endişeli.

Bakanlıktan Ayvalık Belediyesi’ne “gizli” ibaresiyle gönderilen yazıya ilişik haritada, mutlak koruma alanları kırmızı, nitelikli koruma alanları mavi, sürdürülebilir koruma alanları ise yeşille gösterildi. Belediye Başkanı Rahmi Gençer, bakanlığın “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”nun ayrıntılarını, belediye meclisinin bu ayki toplantısında görüşe açtı. Konunun kent için yaşamsal önemde olduğunu vurgulayan Gençer, “Yasa ile korunan Ayvalık Tabiat Parkı ve 22 ada üzerinde Çevre Şehircilik Bakanlığı SİT irdelemesi yaptı. Mutlak koruma, nitelikli koruma ve sürdürülebilir koruma alanı olarak üçe bölünmüş olan bölgenin önemli kısmına imar izni veriliyor. 17 Şubat tarihine kadar itirazlarımızı bakanlığa bildireceğiz. Kamuoyunun bilgilenmesi açısından herkes fikrini söylemeli. Ben ve CHP grubu arkadaşlarım, Tabiat Parkı’nın kırmızı renkteki mutlak koruma alanı olarak kalmasını savunuyoruz. Parkımızın kesinlikle imara açılmasını istemiyoruz. Cunda boğazının girişi, Cunda’nın arka sırtları, Birinci ve İkinci köyler ile Maden Adası karşısına plan yapılıp, buralar imara açılabilecek” dedi.

Ayvalık Tabiat Derneği Temsilcisi Piraye Nayman da, SİT değişikliklerinin tamamının el değiştirilen araziler üzerinde yapıldığını öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ayvalik-adalari-tabiat-parki-imara-acildi_155681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!