Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Azerbaycan, Irak'a Enerji Yatırımı Yapacak

Petrol ve doğalgaz ülkesi Azerbaycan, petrol ve doğalgaz zengini olan ancak çatışmalar ve istikrarsızlık nedeniyle sıkıntılı dönem yaşayan Irak'a enerji yatırımı yapmayı planlıyor.

yapi.com.tr/AA
Azerbaycan, Irak'a Enerji Yatırımı Yapacak

Azerbaycanlı yetkililer, Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) Irak'taki ticari faaliyetini genişletmenin yanı sıra bazı petrol kuyularının işletmesini almak, burada tesisler kurmak gibi planlar yapıyor. Bu amaçla iki ülke arasında anlaşma imzalandı.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev,  Azerbaycan'ın Irak'ın petrol ve doğalgaz projelerine katılımı ve yatırım yapmasını öngören anlaşmayla iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin temelinin atıldığını söyledi.

22. Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'na katılmak için Bakü'ye gelen Irak Petrol Bakanı Adil Abdul-Mahdi'nin söz konusu anlaşmayı imzaladığını belirten Aliyev, "Irak'a yatırım yapacağız. Projeler alarak onların üzerinde çalışacağız. Petrol yataklarını işleteceğiz. Aynı zamanda Irak'ı da bizim projelere katılmaya davet ettik. İşbirliğimizin başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev de Irak hükümeti ile sıkı işbirliği içerisinde olduklarını ve Irak'taki birkaç yatağın işletilmesi konusuyla ilgilendiklerini bildirdi.

"Irak'ta çalışmak istiyoruz. Ayrıca Irak şirketleriyle üçüncü ülkelerde de iş yapabiliriz" diye konuşan Abdullayev, Irak'ın Türkiye ve Azerbaycan'ın ortaklaşa gerçekleştirdiği enerji projelerine, özellikle de Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na (TANAP) katılma olasılığıyla ilgili, "Herşey mümkündür. Hayatta mümkün olmayan bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

"Kötü günde yapılan yardımı kimse unutmaz"

SOCAR Başkan Yardımcısı Hoşbaht Yusifzade, yaptığı açıklamada, Irak'a sadece yatırım değil, altyapı ve eğitim konusunda yardım yapmak, tecrübelerini bu ülkeyle paylaşmak istediklerini ifade etti.

"Azerbaycan-Irak işbirliği Türkiye'nin etki ve önemini artırır"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin de hem Irak'ın hem de Azerbaycan'ın enerji arz güvenliği açısından Türkiye için önemli ülkeler olduğunu söyledi

Aytekin, "Bu iki ülkenin ortak yatırıma gitmesi ve projeler gerçekleştirmesi, Türkiye'nin de etkisini ve önemini artıracaktır. SOCAR'ın Türkiye'de oldukça önemli yatırımları var. Bu noktada gelişmeler Türkiye için önemli" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/azerbaycan-iraka-enerji-yatirimi-yapacak_131442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!