Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyük İskender'in İzleri

Yunanistan’ın kuzeyindeki antik Amfipolis kentinde bulunan mezar heyecan yarattı. Mezarın Büyük İskender’in ailesine ait olabileceği düşünülüyor.

yapi.com.tr
Büyük İskender'in İzleri

Deutsche Welle'nin haberine göre, yetkili arkeologlar, “Gizemli mezarın kime ait olduğunu söylemek için henüz erken” diyor. Yunan medyasında çıkan son haberlere göre ise, Amfipolis'te ortaya çıkartılan mezar Büyük İskender'in Pers eşi Roksana'ya ait olabilir. İddialar henüz doğruluk kazanmasa da, arkeologlar M.Ö. 4'üncü yy.'dan kalma mezarın oldukça önemli olduğundan şüphe duymuyor.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras da bir açıklama yaparak Amfipolis antik kentinde yapılan kazılarda M.Ö. 325-300 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen bir mezarın bulunduğunu doğruladı. Bu tarihler, efsanevi Makedonya kralı Büyük İskender'in dönemine denk geliyor. “Çok önemli bir buluntunun önündeyiz” diyen Başbakan, kazıların daha neleri gün yüzüne çıkaracağını bekleyip görmek gerektiğini söyledi.

Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgilere göre, yağmalanmamış olan mezar oldukça sağlam durumda. Bölgedeki kazılara gelecek ay devam edilmesi bekleniyor.

Büyük İskender'in Pers eşi Roksana ile oğlu IV. İskender'in Yunanistan'ın kuzeyinde yaklaşık M.Ö. 300 yılında öldürüldüğü sanılıyor. İmparator Büyük İskender ise M.Ö. 323 yılında Babil'de hayatını kaybetmişti. Büyük İskender'in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-iskenderin-izleri_123508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!