Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aziz Kocaoğlu, Başbakan'a Mektup Yazdı!

İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yavaş şehir Seferihisar'da jeotermalle ısıtılacak seralara yer tahsisi için Başbakan Erdoğan'a mektup yazdı.

yapi.com.tr
Aziz Kocaoğlu, Başbakan'a Mektup Yazdı!

İzmir’de Valilik ile Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortak oldukları İzmir Jetormal A.Ş., Seferihisar’da jeotermal enerjiyle ısıtılacak seralar kurmak için 240 dönümlük alanın kendilerine tahsisini istedi. Talep Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmeyince, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı. DHA'nın haberine göre, Kocaoğlu, projenin yöre insanına, kent ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağına dikkat çektiği mektubunda, Başbakan’dan tahsisle ilgili talimat vermesini istedi.

Kocaoğlu şimdi, Eylül ayında Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektuba yanıt gelmesini bekliyor. Henüz Maliye Bakanlığı’ndan tahsise yönelik herhangi bir olumlu geri dönüş gerçeklemedi. Jetormal enerjinin serada kullanımıyla ilgili proje de bekliyor. Talep edilen arazinin ‘yavaş şehir’ Seferihisar’da, askeri tatbikat bölgesinin art alanında bulunduğu belirtildi.

Kocaoğlu’nun mektupta verdiği bilgilere göre İzmir’de jeotermal işletmeciliği, 1996 yılında Balçova merkezi ısıtma sisteminin devreye alınmasıyla, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeline benzer şekilde başlatıldı. 2000 yılında, İzmir Valiliği İl Özel İdaresi’ne bağlı bir şirkete (İzmir Jeotermal Enerji San. ve Tic. A.Ş.) dönüştürüldü. 2005 yılında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi, 8 milyon 500 bin TL’lik sermaye katkısıyla bu yapının yüzde 50 ortağı oldu.

19 bin 500 aboneye ulaşıldı, şirket vergi rekortmeni oldu

Kocaoğlu “Ortaklık yapısındaki bu değişiklik, İzmir’deki jeotermal yatırımlarına müthiş bir ivme kazandırdı. Öyle ki, Narlıdere ve Balçova’da yeni kuyuların açılmasıyla abone sayısı 7 binden 19 bin 500’e çıkarıldı. Eski boruların tamamı değiştirilerek verimlilik artırıldı. Kalorimetre sistemi yaygınlaştırılarak yüzde 35 oranında enerji tasarrufu sağlandı. Hatta ekonomik olarak güçlenen şirket, 2008 yılından itibaren vergi rekortmenleri listesine bile girmeye başladı” dedi.

‘800 dönüm serayı ısıtabiliriz’

İzmir Jeotermal Enerji San. ve Tic. A.Ş.’nin yeni hedefleri arasında, öncelikle firmanın marka değerini artırmak geldiğini Başbakan Erdoğan’a açıklayan Kocaoğlu, “Bu hedef doğrultusunda atılacak en önemli adım, 2006 yılında bedeli karşılığında MTA’dan devraldığımız Seferihisar jeotermal sahasındaki seracılık ve termal turizm yatırımlarının bir an önce ekonomiye kazandırılması olacaktır. İzmir Jeotermal A.Ş., bu sahada 7 milyon lira harcayarak yaklaşık, ‘800 dönüm serayı ısıtabilecek bir enerjiyi’ hemen kullanılabilecek şekilde hazır hale getirmiştir” dedi.

‘SİT alanı ve tarıma uygun’

Hedeflerinin Seferihisar-Tuzla bölgesinde belirledikleri yaklaşık 240 dönüm büyüklüğündeki alan üzerine, jeotermal enerji ile ısıtılacak yeni seraların kurulması olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, bu projenin uygulanmasındaki muhtemel gecikmelerin, mevcut kuyulardaki verimliliğin düşmesine, hatta zamanla körelmesine yol açacağını, bunun da yapılan yatırımların boşa gitmesi anlamını taşıyacağını mektupta belirtti.

Kocaoğlu, taleplerinin, Hazine’ye ait bu araziye ilişkin tahsisin bir an önce onaylanması olduğunu, büyük bölümü askeri alan, doğal ve arkeolojik sit konumunda olan bu bölgede tespit ettikleri arazinin, tarım amaçlı kullanıma uygun olduğunu da açıkladı.

Ancak Maliye Bakanlığı’nın, 2013 Nisan ayı içerisinde, tahsis talebini uygun görmediğini bildirdiğini belirten Kocaoğlu mektupta, “Söz konusu tahsisin sağlanması, bölgenin ekonomik canlılığını ve istihdam olanaklarını ciddi anlamda artıracaktır. Ayrıca tarihte termal tedavi amaçlı faaliyetlerin yapıldığı bilinen Seferihisar bölgesindeki termal turizm yatırımları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bölgeye yönelik planlama çalışmalarını en kısa süre içinde tamamlamasını talep etmekteyiz. Talimatlarınızla atılacak olumlu bir adımın, sadece yöre insanına değil, kent ekonomisine de çok ciddi katkılar sağlayacağından emin olabilirsiniz Sayın Başbakanım. Saygılarımla arz ederim” diye yazdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aziz-kocaoglu-basbakana-mektup-yazdi_116730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!