Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kocaoğlu’ndan Bakan’a İnciraltı Mesajı

İzmir'in EXPO 2020 adaylık sürecinde geri sayım sürerken; İnciraltı'ndaki EXPO alanıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile bir araya geldiklerinde yaşanan sorunların çözüleceğine dair söz aldıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ancak bunların hiçbirisinin yapılmadığını söyledi.

yapi.com.tr
Kocaoğlu’ndan Bakan’a İnciraltı Mesajı

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, İzmir Ticaret Odası (İTO)'nın Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan Kocaoğlu, "EXPO konusuyla ilgili olarak; 9 Ocak'ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda Erdoğan Bayraktar ile yaptığımız toplantı sonunda bütün sorunları alt alta yazdık. Sayın bakan, "Yapacağım bunları" dedi. Biz de, "Yapacaksanız hiçbir problem yok" dedik. Daha sonra da medyanın karşısına çıktık. Ama hiçbirisi yapılmadı. Bakın, şimdiki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, o tarihte Dışişleri Bakanı idi. İlk toplantıyı yapıyoruz. Şu kadar para harcanacak diye konuşuldu. İnciraltı'nda karar verilince ben, A4 kağıdına çizdim. Aslında biz belediye olarak İnciraltı'nın birçok mahsurunu biliyorduk. Başka yerler önerdik. Ancak kim görürse görsün İnciraltı'nı isteyecek. Dünyada EXPO yapılacak böyle bir yer daha yok" dedi.

Konuşmasında İnciraltı'ndaki arazi sahiplerine teşekkür ederek sürdüren Kocaoğlu, "Bugünkü uygulanan planı kaba çizgilerle çizdim. Sayın Bakana götürdüm. Bu iş böyle olacak; ağaçlandırdığımız alan, o zaman ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyordu, burası ayrı, olun üzerindeki bin 100 dönüm ayrı, onun gerisindeki 400 hektar alan ayrı. Ön tarafı yeşil, aynı bu şekilde korunuyor; arka tarafta EXPO alanı yapılıyor. EXPO alanıın teşhirinin yapılması, hollerin konulması için bin 500 dönüm alan lazım değil. EXPO'ya ayrılan alan bu kadar olacak. Bizim ki 2 bin dönümün üzerinde. Ayırdığımız bin 100 dönüm alanda, buna yol da dahil, orada bütün holler, pavyonlar ve gezinti yerleri yani kısaca ne yapılacaksa burada yapılacak; bizim diktiğimiz ağaçlar daha da büyüyecek. Vatandaşlar EXPO'yu gezerken yemek yiyecek, kahve içecek, serinleyecek… Otoparkın civarına da gerçek anlamda prefabrik binalar, lokanta, büfe yapılacak ve EXPO şekilde yapılacak" diye konuştu.

“Yanlıştan dönmek erdemdir”

Buna kimsenin itirazını olamayacağını aktaran Kocaoğlu, "Ama siz kalkıp da denizin ortasına, lagünle körfezin bağlandığı yere, bilmem ne pavyonu koyacağım derseniz bu olmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin EXPO İzmir Yürütme Komitesi'ndeki temsilcisi Muzaffer Tunçağ da yer seçim ile ilgili komitenin başkanı. Bunu gördüğümüz an karşı çıktık, "bu böyle olmaz" dedik. Bunu sunamazsınız dünyaya. Birinci derece sit alanında "İnşaat ve pavyon yapacağız" diye giremezsiniz. Öbür taraf 2. ve 3. doğal SİT. Burada yapılacak diye anlattık. Biz anlattık ama anlatamadık. Şu anda da bir şey yok. Yetkililer ve etkililer kalkacaklar, "Evet, biz burada hata yaptık. Ön taraf yeşil alan olarak kalacak. Bin 100 dönüm alanda EXPO yapılacak. Onun gerisindeki 4 bin dönüm alanda sağlık kampüsü olacak; üniversitesinden araştırma kampüsüne kadar.. dediği ve bunu da planlarına geçirdiği an hiçbir problem yok. Bütün dünya da bundan etkilenecek" dedi. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yanlıştan dönmek erdem. Yanlış yapmamaya çalışmak bir erdem ama yanlışı yapıp da yanlıştan dönebilme cesaretini gösterebilmek daha büyük erdem. Bundan dönülmesi gerekir."

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaoglundan-bakana-inciralti-mesaji_111050.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!