Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aziz Yeniay: “Binaları Değil, Kentli Yaşamı Dönüştürüyoruz”

Geçtiğimiz haftalarda Marmara Belediyeler Birliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle düzenlenen “Medya ve Halkla İlişkiler Boyutuyla Kentsel Dönüşüm Sempozyumu”nda konuşmacı olan belediye başkanlarının projelerini aktarmaya devam ediyoruz.

yapi.com.tr
Aziz Yeniay: “Binaları Değil, Kentli Yaşamı Dönüştürüyoruz”

Geçtiğimiz haftalarda Marmara Belediyeler Birliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle düzenlenen “Medya ve Halkla İlişkiler Boyutuyla Kentsel Dönüşüm Sempozyumu”nda konuşmacı olan belediye başkanlarının anlattıkları projeleri aktarmaya devam ediyoruz. Oturumda söz alan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, gelecek projeleri ve kentsel dönüşüm ilkelerini anlattı.

Kentsel dönüşümle birlikte dönüştürülmesi gereken şeyin ne olduğunu anlamak gerektiğini vurgulayarak söze başlayan Yeniay, yapılanın kent ve kentli yaşamı dönüştürmek olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün bir hazırlığının olması gerektiğini belirten Yeniay, kültür sanat faaliyetlerinin ve bu kapsamda yapılan binaların dönüşüm için büyük bir önem taşıdığını ve bunların hepsinin bir arada gerçekleşmesi halinde dönüşümden bahsedilebileceğine dikkat çekti.

Çevre bilincinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yeniay, bu kapsamda yeni yapılan belediye binasının Türkiye’nin ilk Breeam sertifikalı kamu binası olacağını bildirdi.

Belediye binasının çevresinin de dönüşüme başladıklarını belirten Yeniay, bu anlamda yüzde yüz mutabakat sağlanacak şekilde çalışıldığını söyledi. Alanda yapılan toplantıda projenin anlatıldığını ve halkın ikna edildiğini söyleyen Yeniay, iradenin vatandaşta olması halinde mutabakatın önünde bir engel kalmadığını söyledi.

Önümüzdeki 15 yıl içerisinde dönüştürülmek üzere 20 bölge belirlediklerini anlatan Yeniay, noktasal kentsel dönüşümün uzun vadede daha büyük problemler yaratacağını, bu sebepten daha bütünsel ilkeler konması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra kent merkezine yapılan kentsel tasarım odaklı planın 3 boyutlu videosunu basın mensuplarıyla paylaşan Aziz Yeniay; projenin gettolaşmaya yönelik değil, orada yaşayanların kültürüne uygun bir şekilde tasarlandığını belirtti. Kent merkezinin büyük bir konut ağına ve çevre ilçelere de hizmet edeceğini söyleyen Yeniay, bu alanda elde edilecek rantın vatandaşlara ait olduğunu belirtti. Belediyenin projeden herhangi bir rant elde etmediğini söyleyen Yeniay, vatandaşın yüzde yüz kendine ait olan bir ranta karşı gelmeyeceğini de vurguladı.

Son olarak Kanarya Mahallesi’nde yapılan bir etabı aktaran Yeniay, projenin kentsel tasarıma dayanan bir planlama anlayışıyla yapıldığını belirtti. Alana ilişkin planların konut artışına elverişli olduğunu anlatan Yeniay, burada yapılacak artı konutların daha sonra dönüştürülecek alanlara rezerv alan olarak kullanılacağını söyledi. Mevcut yapılaşmanın estetik olmadığını da vurgulayan Yeniay, alanın bir yıl içerisinde hazırlanan planla dönüşeceğini belirtti.

Yoğunluk artışına dayalı planlamanın sığ bir yaklaşım olduğuna dikkat çeken Yeniay, “Dönüşüm mutlak suretle kaçınılmaz ama biz tekrar dönüştürülmesi gereken dönüşümleri de yapmamak durumundayız” diyerek konuşmasını tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aziz-yeniay-binalari-degil-kentli-yasami-donusturuyoruz_103541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!