Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakan Kurum: "Sosyal Konut Başvuru Sayısı 587 Bine Ulaştı"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "50 bin sosyal konut için başvuru sayısı şu anda 587 bine ulaştı. Talebin çok olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek." dedi.

yapi.com.tr/AA
Bakan Kurum: "Sosyal Konut Başvuru Sayısı 587 Bine Ulaştı"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 50 bin sosyal konut projesi için başvuru sayısının 587 bine ulaştığını belirterek, "Talebin çok olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek. Ancak gelen tüm taleplere göre çalışmalarımızın da yol haritası belirlenecek. İhtiyacın ve talebin olduğu illerde, ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız" dedi.

Kurum, dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlar için başlatılan konut projeleriyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Mahalle kültürünü önceleyen, yatay mimariyi esas alan medeniyete uygun sosyal konut projelerinin öncelikle 67 ilde uygulanacağını vurgulayan Kurum, "Milletimiz yoğun talep gösterdi. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 50 bin konut için başvuru sayısı şu anda 587 bine ulaştı. Talebin çok olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek. Ancak gelen tüm taleplere göre çalışmalarımızın da yol haritası belirlenecek. İhtiyacın ve talebin olduğu illerde, ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız" diye konuştu.

"Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz"
Sosyal konutta başlattıkları "5 Yılda 250 Bin Konut" hedeflerine ilişkin bilgiler veren Kurum, şöyle konuştu:

"Başta 50 bin konutluk proje içinde yer almayan iller olmak üzere sosyal konutta başlattığımız '5 Yılda 250 Bin Konut' hedefini gerçekleştirmek üzere hazırlıklarımızın ilk etabı için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz. Vatandaşlarımız 2+1 ya da 3+1 konut seçeneklerinde kira öder gibi uygun tutarlarla ev sahibi olabilecek. Başvurular için son tarih 19 Nisan. Başvurular bittikten sonraki 100 gün içerisinde 10 bin konutun ihalesi yapılacak ve sosyal konutların inşaatına hemen başlanacak."

Kurum, TOKİ ödemeleri devam eden 210 bin vatandaşın borcunu 19 Nisan'a kadar kapatması halinde yüzde 22 indirim alacağını hatırlattı.

"Bu ülkede konutu olmayan alt gelir grubu kimse kalmasın, bu ülkede deprem riski taşıyan hiçbir vatandaşımız kalmasın" şeklinde temel hedefleri olduğunu belirten Kurum, bu anlayışla hem vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda sosyal konut ürettiklerini hem de kentsel dönüşümde ortaya koydukları yılda 300 bin, önümüzdeki 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmek için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini vurguladı.

ETİKETLER: TOKİ Murat Kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-kurum-sosyal-konut-basvuru-sayisi-587-bine-ulasti_171895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!