Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakan Kurum’dan Atatürk Havalimanı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Atatürk Havalimanı yıkılıyor diye bir algı peşindeler. Atatürk Havalimanı yıkılmıyor, aksine Atatürk Havalimanı milletimize armağan ediliyor." dedi.

yapi.com.tr/AA
Bakan Kurum’dan Atatürk Havalimanı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Başkent Millet Bahçesi'nde yaptığı basın açıklamasında, iki gündür sosyal medya üzerinden muhalefetin Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesine ilişkin açıklamalarını şaşkınlık ve hayretle izlediklerini söyledi.

Kurum, millet bahçesinin 1900'lü yıllarda Türkiye'nin ilk havalimanı olarak hizmete giren toplamda 8,5 milyon metrekarelik bir alanda olduğunu hatırlattı.

Atatürk Havalimanı iken burada yaşanan trafik problemi, hava ve gürültü kirliliği nedeniyle milyonlarca vatandaşın rahatsızlığını dile getirdiğini anlatan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Atatürk Havalimanı'nın bir pistinin acil durumlar için kullanılmak üzere bırakılıp, İstanbul'a toplamda 5 bin metrekare yeşil alan kazandırılacağı müjdesini milletle paylaştığını anımsattı.

Bu kapsamda projeleri hızlı bir şekilde başlattıklarını belirten Kurum, projenin hem şehircilik hem çevre açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Şehrin içindeki havalimanlarının taşınmasına ilişkin dünyadan örnekler veren Kurum, "Gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek doğa gerek çevre açısından da bu tesislerin taşınması çok çok önemli. 2018 yılında Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı'na taşınmasıyla birlikte veriler yüzde 30-40 buradaki trafik yoğunluğunun azaltıldığını söylüyor. Yine karbondioksit emisyonlarına baktığınızda 2018 yılında 1 milyon ton karbondioksit emisyonu varken, şu an 75 bin tona düşmüş yani yüzde 10'un da altına düşmüş durumda." ifadelerini kulandı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yapılacak millet bahçesinin alanında dünyada sayılı yerler arasında yer alacağına dikkati çeken Kurum, günde 1 milyondan fazla vatandaşın ziyaret edeceği mekanın İstanbul'un cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.

Kurum, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesinde yeşil alanların ne kadar olacağı, ne kadar ağaç dikileceği sorularına karşılık Kurum, alanın tamamına yeşil alan denilebileceğini belirtti. Yürüyüş yollarının dahi doğal malzemelerle yapılacağını dile getiren Kurum, "Alanın ilk etapta 5 milyon 36 bin metrekaresini yapıyoruz ki buranın da yüzde 95'i yeşil alan olacak. Çocuklarımızın oynayacağı alanlar ve bisiklete bineceği alanlar... Burada şölenler yapacağız. Gençlerimiz bu alana gelecekler hep birlikte konserler düzenleyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anacağız. Oradaki müzemizde çocuklarımız Türkiye'nin ilk havalimanındaki uçaklarımızı, oradaki pilotlarımızın hikayelerini öğrenecekler. Oradaki tüm limanlar kalıyor. Atatürk Havalimanı yıkılıyor diye bir algı peşindeler. Atatürk Havalimanı yıkılmıyor, aksine Atatürk Havalimanı milletimize armağan ediliyor. Atatürk Havalimanı inşa ve ihya ediliyor." şeklinde konuştu.

Kurum, projeyi her detayıyla düşündüklerini, karbondioksit emisyonlarının sıfıra indirileceği yeşil bir koridorun oluşturulması adına tasarladıklarını belirterek, söz verdikleri gibi Cumhuriyet'in 100. yılında bu projeyi millete armağan edeceklerini bildirdi.

"Hiçbir şekilde imara açılmayacak"
Muhalefetin, 8 milyon metrekare yerine 5 milyon metrekarenin yeşil alan olacağı, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerdeki şirketlerin buradan rant elde edeceği, ihalenin kapalı şekilde yapıldığı, devletin zarara uğratıldığı yönündeki iddialarının sorulması üzerine Kurum, "Şimdi değerli arkadaşlar burası hiçbir şekilde altını çizerek ifade etmek istiyorum, imara açılmayacak. Herhangi bir konut projesi, herhangi bir ticari ünite bu alana yapılmayacak. Bu noktada bu alanın Katarlılara, yurt dışındaki kardeşlerimize, dostlarımıza satılması gibi bir durum söz konusu değil." yanıtını verdi.

Alanın tamamının 8 buçuk milyon metrekare olduğunu, ilk etapta 5 milyon 36 bin metrekaresinin yapılacağını anlatan Kurum, burada Florya tarafında denize paralel olan pisti koruyacaklarını ve pistin sivil uçuşlar ile afet zamanlarında hastaneye hizmet vereceğini anlattı. Kurum, alanın Florya tarafından oluşturulan koridorla 10 milyon metrekarenin üzerine çıkacağını belirtti.

"İhale şeffaf şekilde yapıldı"
TOKİ'nin 20 yılda 1 milyon 200 bin sosyal konut ürettiğini, bunun dünyada örneğinin olmadığını ifade eden Kurum, yapılan tüm işlemlerin Sayıştay denetimine tabi olduğunu vurguladı.

Kurum, "İhale şeffaf bir şekilde yapılmıştır. Bu çerçevede yeterli olan firmalar katılmıştır ve en düşük fiyatı veren yüklenici, ihaleyi almıştır. İhalenin yapım rakamı 2 milyar 100 milyon TL'dir." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-kurumdan-ataturk-havalimani-aciklamasi_190671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!