Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanlıktan Bir Garip 'Riskli Alan' Savunması

Bakanlar Kurulu kararı ile ‘riskli alan’ ilan edilen İstanbul Sultangazi’deki bir mahalle ile ilgili Danıştay’da görülen davaya tartışma yaratacak bir ‘savunma’ sunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın savunmasında bölgede, olası bir afet durumunda toplanma alanı yok denildi.

yapi.com.tr
Bakanlıktan Bir Garip 'Riskli Alan' Savunması

Sultangazi Cumhuriyet Mahallesinde yüzlerce aile 2 yılı aşkın bir süreden beri diken üstünde. Zira, 18 hektarlık alanı kapsayan bölge Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan edildi. Mahallesi ise konuyu yargıya taşıdı. İptal davası Danıştay 14. Daire’de görülüyor.

‘Afet olursa erişmek güç olur’

Hürriyet'in haberine göre, davalı taraf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz mayıs ayında 4 sayfadan oluşan savunmasını sundu. Savunmada, özetle ‘Davaya konu riskli alanda bulunan binalar Marmara Depremi’ni gördü. Donatı alanları ile herhangi bir afet anında toplanma ve kaçış yeri olarak kullanılabilecek yer yok. Sokaklar dar, kimi sokaklar da çıkmaz sokak konumunda bu nedenle afet durumunda erişim güçleşir’ denildi.

Zemin sağlam; resmi rapor var

Mahallelinin kurduğu SİTEDER yöneticisi Lütfü Durmaz, yaptığı açıklamada yapılan savunmanın gerçeği yansıtmadığına işaret ederek “Savunmada yer alan iddiaların aksine bu bölgede zemin sağlam. Bunu biz değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve JICA’nın (Japon Deprem Enstitüsü) vermiş olduğu ortaklaşa resmi rapor söylüyor. Bir yerin riskli alan ilan edilmesi için hem zeminin hem binaların çürük olması, daha önce bir felaket yaşaması gerekmektedir ya da doğal bir felaketin yaşanması gerekir. Bu durumda Marmara Depremini gören İstanbul’daki yerleşim alanlarının afet riskli alan mı ilan edilmesi gerekir” dedi.

Her binanın 800 metrekara bahçesi var

Durmaz açıklamasının devamında ise “Mahallemizde sosyal donatı alanları, basket sahaları, parklarımız, yollarımız herhangi bir afet anında toplanma alanlarımız hiçbir semtin ve mahallenin olmadığı kadar geniş ve büyüktür... Her binanın, yolları hariç yaklaşık 700-800 metrekare bahçesi bulunuyor. Dar denilen sokaklarımızda ise bir binadan öbür binaya uç uca 8-10 otomobil park edebilir. Karşılıklı bir binadan öbür binaya 15-20 metre mesafe bulunmakta. Dar denilen bu sokaklara helikopter ve küçük ölçekli uçaklar dahi inebilir” şeklinde konuştu.

Binaların 5 katı toplanma alanı

Riskli alan ilan edilen bölgede 116 bloktan oluşan bin 168 dairenin bulunduğuna işaret eden Durmaz, “Binalarımız 27 yıllık… Mahallemizde 5 bine yakın kendi ektiğimiz ağaçlarımız mevcut. Binaların oturum alanı 30 bin metre kare... Bahçe, yol, park ve sosyal donatı alanlarımız ise 155 bin metre karedir. Kısacası binalardan 5 kat daha fazla toplanma alanımız mevcut” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-bir-garip-riskli-alan-savunmasi_132264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!