Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Silopi'deki Riskli Alan İlanına İptal Davası

Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan 8 mahallesindeki bazı alanların "riskli alan" ilan edilmesine Danıştay'da dava açıldı.

yapi.com.tr
Silopi'deki Riskli Alan İlanına İptal Davası

Cumhuriyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, Bakanlar Kurulu’nun Şırnak’ın Silopi ilçesindeki 8 mahalledeki bazı alanların “riskli alan” ilan edilmesi kararına karşı iptal ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’da dava açıldı. Avukatlar Nuray Özdoğan ve Sertaş Ekinci’nin Silopi’de oturan 3 müvekkilleri adına açtıkları davanın dilekçesinde, tarihinde hiç deprem olmamış Silopi’nin mevzuat hükümlerine aykırı olarak riskli alan ilan edildiği savunularak asıl amacın “sokağa çıkma yasakları süresince meydana gelen bina hasarlarını gerekçe göstererek tüm alanda yıkım ve tahliye faaliyeti gerçekleştirmek” olduğu belirtildi.

Mevzuata aykırı

İlgili yönetmeliğe göre bir bölge için “riskli alan” kararının alınabilmesi için “zemin yapısı veya yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair teknik rapor” gerektiği ifade edilen dilekçede riskli alan ilan edilen alanlara ilişkin usule uygun inceleme yapılmadığı anlatıldı.

Dilekçede “zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak bilgi ve belge olmadığı gibi bu alanda daha önce afet meydana geldiğinin de ortaya konulmadan dava konusu kararın alındığı, bu nedenle kanunun amacına da aykırılık taşıdığı tartışmasızdır” denildi.

Dilekçede kararın sokağa çıkma yasakları yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan hak sahiplerinin yaşamlarını sokakta sürdürmek zorunda kalmalarına yol açacağı kaydedilerek iptal ve yürütmenin durdurulması istendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silopideki-riskli-alan-ilanina-iptal-davasi_144053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!