Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Malatya Darende’de Bir Garip ‘Riskli Alan’ Kararı

Malatya Darende’deki bir mahalle için ilginç bir ‘riskli alan’ kararı alındı. Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilen bölge, bir süre önce afetzedelerin yerleştirildiği evleri kapsıyor.

yapi.com.tr
Malatya Darende’de Bir Garip ‘Riskli Alan’ Kararı

Yer Darende’deki Zaviye Mahallesi. Bölge kaledibi mevkii olarak da anılıyor. 20 hektarlık alanda 100 kadar ev bulunuyor. Bu bölge, Malatya İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışma ile ilgili dosya son olarak Bakanlar Kurulu’na gitti. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Bakanlar Kurulu anılan bölgeyi ‘riskli alan’ ilan etti. Karar 5 Kasım 2015’de Resmi Gazete’de yayınlandı.

10 metre uzağında okul var

Riskli alan ilan edilen bölgedeki evlerin en yükseği 3 katlı. Üstelik bu evler, bir süre önce selden zarar gören ailelerin yerleştirildiği afet evleri. Riskli alan krokisi de dikkat çekici ayrıntılar taşıyor. Riskli olarak ilan edilen alanın 10 metre uzağında okul, 20 metre uzağında hastane, 100 metre uzağında ise toplu konut evleri bulunuyor. Bu yapıların hiçbiri riskli alan kapsamında değil.

Bilimsel bir çalışma yapılmadı

Bu bölgede yaşayan ailelerden Hikmet Uzun, konuyu bir yandan yargıya taşırken diğer yandan Meclis’e de dilekçe ile başvuruda bulundu. İlgili kurumlara sunulan belgelerde, riskli alan kararını bilimsel dayanağının olmadığı, jeolojik ve fiziki bir çalışmanın yapılamadığı vurgulandı. Başvurularda, anılan alanın ‘rant’ yaratma amaçlı olduğu iddia edildi. Başvuruda, “Ev ve arazilerimiz cebirle ele geçirilmek isteniyor. Bu bölge kentsel dönüşüm adı altında peşkeş çekilmek isteniyor” denildi.

'Konuyu vakıf takip ediyor' iddiası

Edinilen bilgilere göre, riskli olarak ilan edilen alanın hemen yakınında Somuncu Baba Türbesi bulunuyor. Yoğun bir ziyaretçi alan bu türbenin ‘turizm’ amaçlı değerlendirilmesi amaçlanıyor. Bu çalışmayı ise ilçede bulunan bir vakfın takip ettiği öne sürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/malatya-darendede-bir-garip-riskli-alan-karari_143178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!