Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Medaim Yanık: En önemli hedefimiz mimarların dikkatini çekmekti.
MesutT: Böyle bir atölye yapma fikri nereden çıktı?

MedaimY: Bunun, bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Ruh sağlığı hizmetlerinde yeni bir konsepte ihtiyacımız var; Türkiye için tarihi bir dönüşüm süreci yaşıyoruz. Varolan fiziki yapılarımız, hem fonksiyon olarak, hem de nitelik olarak ihtiyaçları karşılayamayacak durumda. Ruh sağlığı hastaneleri için neredeyse Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte kurgulanan bir sistem var. Bu, Türkiye’nin beş ayrı bölgesinde, çok geniş bir nüfusa hitap edecek biçimde kurgulanmış bir hizmet modeli. Tabi bu yaklaşım, geldiği nokta itibarı ile çağdaş dünyadan uzak ve kopuk. Yeni bir bilgiye, anlayışa, mimarisi ile bir hizmet modeline ihtiyacımız var.

MesutT: Mevcut durumda bütüncül bir yaklaşım olduğunu söylemek mümkün mü?

MedaimY: Bir tedavi ünitesinde, bir bölümde neyin nasıl yapılacağı üzerine kafa yormuşuz; detaylarla ilgili birtakım bilgilere sahipmişiz; ama bir psikiyatri hastanesinin bina biçiminin, kompleksin nasıl olacağı, birbirleriyle nasıl ilişki (ler) kuracağı, nasıl bir konsept taşıyacağı üzerine fazla düşünmemişiz. Buna, sanki mimarların alanıymış gibi yaklaşmışız. Mimarlar için de aynı sorundan bahsetmek mümkün. Türkiye’de, genel anlamda sağlık yapılarıyla ilgili bir tecrübe oluşmuş olabilir; ama ruh sağlığı hastaneleri, üniteleri için maalesef mimarlar tarafında da oluşmuş bir konsept, bir bilgi birikimi yok. O nedenle, aslında ihtiyaç iki yerden kaynaklanıyor. Gerçek bir ihtiyaç var, ama bu ihtiyacın nasıl karşılanacağına dair psikiyatristler yani hizmet verenler tarafından verilmiş net bir cevap yok; aynı şeyi mimarlar için de söylemek mümkün. Bu işe başladığımız zaman ana tespit noktası bu oldu.

MesutT: Bu tespit sizi nasıl yönlendirdi? 

MedaimY: Türkiye’de yaklaşık 7000 psikiyatri yatağımız var. Ama İngiltere’de bu rakam 30 binin üzerinde. ‘Ne yapmalıyız’ı düşünürken, Sağlık Bakanımızla yaptığımız görüşme sonucu yurtdışına giderek, incelemelerde bulunma fikri oluştu. Finlandiya, İtalya, Almanya, İngiltere ve Hollanda’da değişik psikiyatri birimlerinin yapılanmalarını gördük. Mimarinin, anlayışla çok örtüşen bir şey olduğunu kavradık. Hizmet modeliniz, konseptiniz neyse, mimari de onun etrafında şekillenen bir şeymiş. Psikiyatrik hastalıklar, tarihin her evresinde olmuşlar.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakirkoy-ruh-ve-sinir-hastaliklari-hastanesi-bashekimi-doc-dr-medaim-yanik-en-onemli-hedefimiz-mimarlarin-dikkatini-cekmekti-_95891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!