Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakü-Ceyhan Hattı 2005’te tamam

İstanbul’da toplanan “Üç Denizin Hikayesi: Uluslararası Enerji Konferansı”nda Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın geçtiği ülkelerin devlet başkanları, h

NTV-MSNBCstanbul’da toplanan “Üç Denizin Hikayesi: Uluslararası Enerji Konferansı”nda Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nın geçtiği ülkelerin devlet başkanları, hattın 2005’te bitirileceği mesajını verdi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın geçtiği üç ülkenin devlet başkanları hattın 2005’te tamamlanacağı mesajını verdi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), İş Konseyi ve CERA tarafından bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen “Üç Denizin Hikayesi: Uluslararası Enerji Konferansı”nda biraraya gelen, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Shevardnadze ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev; Hazar Bölgesi rezervlerini Bakü’ye taşıma konusundaki işbirliğinden memnun.

İşbirliğinin konusu üç ülkenin de taraf olduğu Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı oluşturdu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hattın yapımına önümüzdeki günlerde başlanacağını açıkladı. Gürcistan Devlet Başkanı Shevardnadze de hem Türkiye’ye hem Azerbaycan’a işbirliği için teşekkür etti.
Shevardnadze, “Gürcistan bunu tek başına yapmamıştır. Ancak Türkiye ve Azerbaycan’ın desteğiyle birlikte mümkün olabilmiştir. aliyev’in katkısı ve emeğinden şükranla bahsetmek gönül borcumuzdur” dedi.
Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev de, Hazar Bölgesi’ndeki petrolün proje için yeterli olacağını vurguladı. Aliyev, Kazakistan’ın petrol desteğine gerek olmadığını ima ederek, “2010 yılına kadar 50 milyon ton petrol üretilmiş olacak ve bu petrol Bakü-Tiflis-Ceyhan’la taşınacak. Bu projenin ana hattı 2005 yılında tamamlanacak” dedi.

HATLAR TAMAMLAYICI NİTELİKTE
Ukrayna Devlet Başkanı Leonid D. Kuçma da, Bakü-Ceyhan ile Bakü-Supsa hatlarının rakip değil, tamamlayıcı hatlar olduğunu vurguladı.
Romanya Devlet Başkanı Ion Iliescu ise 2003 ilkbaharında Türkiye’de tekrar geniş katılımlı bir konferans düzenlenebileceğini kaydederek, “Demir ve çeliğin Avrupa’yı biraraya getirdiği gibi, enerji de Karadeniz ülkelerini birleştirmelidir” dedi.
AB’nin Hazar bölgesiyle yakınlaşmasının kendi çıkarına olduğuna dikkat çeken Yunan Kalkınma Bakanı Apostolos Athanusios Çuhacopulos da, “Hepimiz bu yeni perspektifin farkındayız ve AB temsilcileri olarak Türkiye ve diğer ülkelerle işbirliği içindeyiz.” dedi.
Aralarında BP, Shell, Conoco, Ruhrgas AG, ENI gibi enerji firmalarının karar vericilerinin de bulunduğu, birçok ülkenin üst düzey bürokratları 3 gün boyunca enerji alanında işbirliği imkanlarını bölgedeki barış istikrar ve refaha katkıda bulunması yönüyle tartışacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhan-hatti-2005te-tamam_865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!