Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakü-Ceyhan’a Çevre Projesi Başladı

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi’ni yürüten BTC şirketi, boru hattı güzergahında olabilecek toplumsal ve çevresel etkileri en

NTV-MSNBCb>Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi’ni yürüten BTC şirketi, boru hattı güzergahında olabilecek toplumsal ve çevresel etkileri en aza indirmek için 10.5 milyon dolarlık yatırım öngören projeleri başlattı.

BTC, Toplamsal Yatırım Programı (YTP) dahilinde sürdürülebilir kırsal katkıda bulunacak 4 proje ile Çevresel Yatırım Programı (ÇYP) çerçevesindeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına dönük 5 projenin başlatılması nedeniyle bugün Hilton Oteli’nde bir toplantı düzenledi.
YTP çerçevesinde Ardahan, Kars, Erzurum, Gümüşhane ve Erzincan illerinde, kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla eğitim, ekipman ve proje desteği için 9 milyon dolarlık kaynak sağlanacak.

HUŞ TAVUĞUNA 250 BİN DOLAR
ÇYP çerçevesinde de Akdeniz kaplumbağasının ve fokunun yaşam alanlarının belirlenerek korunması, haklarında yeterli bir bilgi bulunmayan, 3 kuş türünden biri olan Huş tavuğunun yaşam alanın belirlenerek koruma altına alınması, önemli kuş alanları ile bitki alanlarının belirlenmesi projeleri yer alıyor. Akdeniz kaplumbağası için 175 bin, fok için 100 bin, Huş tavuğu için 250 bin, önemli kuş alanlarının belirlenmesi için 225 bin, önemli bitki alanlarının belirlenmesi için 200 bin dolar ayrıldı.

BTC’DE SON DURUM
BTC projesinde halen yüzde 39 oranında ilerleme kaydedildi ve hattın geçeceği alanda yüzde 72 oranında arazi alımı gerçekleşti.
Toplam 1076 kilometre uzunluğundaki boru hattı için 650 kilometrelik boru üretimi tamamlanırken, bunun 325 kilometrelik hat üzerinde bulunan boru stoku sahalarına ulaştırıldı.
Halen 6 adet kamp inşası sürerken, güzergah boyunca 120 kilometrelik alan hazırlandı, 41 kilometre uzunluğunda boru dizimi tamamlandı. Bugüne kadar 8 kilometrelik boru kaynağının yapıldığı projede, boru kanalı açma ve kaynaklanan boruların işlemi sürüyor.
Ayrıca, 4 pompa istasyonunda hafriyat ve kamp inşatları, tank sahasında hafriyat işlemleri ve yükleme iskeleti için kazık çakma hazırlıkları devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhana-cevre-projesi-basladi_5212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!