Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakü-Ceyhan'ın Temeli 18 Eylül'de Atılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Botaş ile Rus Gazexport şirketi arasında uzun zamandır devam

Dünya Gazetesi/09.09.2002nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Botaş ile Rus Gazexport şirketi arasında uzun zamandır devam eden görüşmeler sonucunda batı hattından alınan doğalgazın fiyatında yaklaşık yüzde 9'luk bir indirimin sağlandığını bunun da önümüzdeki aylarda vatandaşa yansıtılacağını açıkladı.
Çakan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattının temelinin, 18 Eylül'de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Azerbaycan ve Gürcistan devlet başkanlarının katılımı ile ile Bakü'de atılacağını söyledi. Bakan Çakan, bugün düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Botaş'ın temel mühendislik ve detay mühendislik çalışmalarını başarı ile tamamladığını hatırlatan Bakan Çakan, BTC Şirketi'nin 29 Ağustos 2002 tarihinde Botaş'a yazı gönderdiğini, buna göre yarın inşaat fazının başlatılacağını bildirdi.

Bakan Çakan, 20 Eylül tarihinde Ankara'da BTC petrol boru hattının Türkiye kesimi ile ilgili tarihi kontrantların törenle imzalanacağını ifade ederek, ayrıca Eylül ayı içinde belirlenecek bir tarihte Ceyhan'da temel atma töreninin yapılacağını kaydetti.

Bakanlığı döneminde bütün doğalgaz anlaşmalarının Türkiye lehine gözden geçirdiklerini belirten Bakan Çakan, Botaş ile Rus Gazexport şirketi arasında uzun zamandır devam eden görüşmeler sonucunda batı hattından alınan doğalgazın fiyatında yaklaşık yüzde 9'luk bir indirimin sağlanmasını Ağustos ayı içinde sonuçlandırdıklarını söyledi. Bunun önümüzdeki aylarda şirketlere verilen doğalgaz fiyatına yansıyacağını şirketlerin de vatandaşa daha ucuz doğalgaz verebileceğini ifade etti.

Bakan Çakan, böylelikle 2005 yılı başına kadar doğalgaz giderlerinden 280 milyon 400 bin dolar tasarruf sağladıklarını kaydetti.

Adapazarı ve Gebze doğalgaz santrallarının 21 Eylül'de törenle işletmeye alınacağını bildiren Çakan, her iki santraldan alınacak olan elektriğin 2002 güncel tarifesinin 5.5 centin altında olduğunu söyledi. Bakan Çakan, bu fiyatın sözleşme süresince ödenecek en yüksek rakam olduğunu belirtti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhanin-temeli-18-eylulde-atiliyor_1666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!