Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Banaz Çayı da Atık Tehdidi Altında

Uşak’ta temiz olarak kalan tek dere Banaz Çayı da bir süredir çevresel atıklarla kirletiliyor.

yapi.com.tr
Banaz Çayı da Atık Tehdidi Altında

Uşak halkı yıllardır Dokuz Sele Çayı’ndaki ve Ulubey Deresi’ndeki kirliliğe karşı mücadele veriyor. Bölgede temiz olarak kalan tek dere Banaz Çayı da bir süredir çevresel atıklarla kirletiliyor. Banaz Çayı’nın kirlenmesine, Sivaslı ve Karahallı ilçelerinin kanalizasyon atıkları, bölgede bulunan mermer ocağı, Banaz’da bulunan mezbaha ile balık çiftliğinin sebep olduğu belirtildi. Banaz Çayı’nın kirlenmesi aynı zamanda Ege Bölgesi’nin önemli bir bölgesini oluşturan Menderes Havzası’nı da etkiliyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Banaz Çayı’nın bölgedeki tek temiz su kaynağı olduğunu söyleyen eski Avgan Belediye Başkanı Mümin Bayar, “Banaz Çayı’nı yıllardır kirletmeye çalışıyorlar, çayın üzerinde hep bir baskı var. Biz buradaki STK’lerle beraber yıllardır mücadele veriyoruz. Bu mücadelemize rağmen hâlâ Banaz Çayı’nı kirletmeye devam ediyorlar.” diye konuştu.

 


“Yeterli önlem alınmıyor”
Doğal Üretim Çevre ve Dayanışma Derneği (ÇEDAY) Başkanı Arslan Civan ise Banaz Çayı’ndaki kirliliğin Ege Bölgesi’ndeki bütün Menderes Havzasını etkilediğini vurgulayarak, “Kurumlar duyarsız kalıyor ve yeterli önlem almıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de yeterli denetimleri yapmıyor. 4 yıl önce de ilk kirlilik başladığında çeşitli sözler verildi ancak hiçbiri tutulmadı.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/banaz-cayi-da-atik-tehdidi-altinda_180251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!