Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Barbaros Rüzgâr Enerji Santralinin Rüzgâr Türbinleri GE’den

Türkerler Holding, Tekirdağ’da kuracağı Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali için General Electric ile anlaştı. Yıllık 42 gigawatt/saat üretim hedeflenen santral için GE, dört adet 3.2-103 türbini tedarik edecek.

yapi.com.tr
Barbaros Rüzgâr Enerji Santralinin Rüzgâr Türbinleri GE’den

GE (General Electric) ve Ankara merkezli rüzgâr enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding arasında imzalanan anlaşma, 10 yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım hizmetini de içeriyor. Yıllık 42 milyon kilowatt/saat elektrik üretimi hedeflenen Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, yıllık 26 bin tonluk karbondioksit salınımının da önüne geçecek. GE’nin en güçlü rüzgâr türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılı için kurulu rüzgâr enerjisi gücünün 20 gigawatta erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının yüzde 30’unun yenilenebilir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği rakamlarına göre Ocak 2015 itibariyle Türkiye'nin kurulu rüzgâr gücü kapasitesi 3,762 megawatt.

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe enerjiye olan talebimiz de artmakta” diyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, anlaşma için “Türkerler Holding olarak, GE ile işbirliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan gurur duyuyoruz” değerlendirmesini yaptı. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy da, “Rüzgâr enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türkerler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikte ileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Türkerler Holding toplam 1993,21 megawatt enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 megawattı rüzgâr enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, Türkerler ve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgâr enerjisi projesi olacak. Akıllı bir türbin olan GE 3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgârın değişkenliğini yönetmeye yardımcı olacak şekilde kullanarak; iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlama iddiasını taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/barbaros-ruzgar-enerji-santralinin-ruzgar-turbinleri-geden_128786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!