Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başbakan için İbre Beylerbeyi Sarayı!

Milli Saraylar’a bağlı tarihi mekanların Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na tahsis edilmesinin yolu açılıyor. Tahsis için Meclis Başkanlık Divanı kararı yerine TBMM Başkanı’nın onayı yeterli olacak.

yapi.com.tr
Başbakan için İbre Beylerbeyi Sarayı!

TBMM Milli Saraylar’a bağlı Beykoz Kasrı’nın Başbakan’a bağlanacağı tartışması sıcaklığını korurken, TBMM Başkanlığı, sürpriz bir yönetmelik değişikliği yaparak Milli Saraylar’a ait mekanların Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na tahsis edilmesinin yolunu açıyor.

Müze dışındaki tüm mekânlar

Milliyet'ten Önder Yılmaz'in haberine göre, tahsis için Meclis Başkanlık Divanı kararı yerine sadece TBMM Başkanı’nın onayı yeterli olacak. Dolmabahçe Sarayı’nda ofisi bulunan Başbakan için fiziki koşullardan kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle ibrenin Beylerbeyi Sarayı’na döndüğü, TBMM Başkanlığı’nın buranın bakım ve onarımı için çalışma yürüttüğü öğrenildi.

TBMM Başkanlık Divanı, bugün gerçekleştireceği toplantıda Milli Saraylara Bağlı Birimlerin Tahsisine İlişki Yönetmelik’te sürpriz değişiklik gerçekleştirecek. Başkanlık tarafından hazırlanan değişikliğe göre, yönetmeliğin 5. maddesine, “Müze olarak kullanılan yerler hariç olmak üzere Milli Saraylar bünyesinde bulunan mekanlar ihtiyaç halinde TBMM Başkanı’nın onayı ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Kamu Denetçiliği Kurumu ve diğer resmi kurumların kullanımlarına geçici olarak tahsis edilebilir” ifadesi ekleniyor.

Bu düzenlemenin kabul edilmesiyle Milli Saraylar’a bağlı müze dışındaki tüm mekanlar TBMM Başkanlık Divanı’nın kararına ihtiyaç duyulmadan sadece Meclis Başkanı’nın onayı ile Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve diğer kamu kurumlarına tahsis edilebilecek.

Tadilat yürütülüyor

TBMM Başkanlığı’nın Milli Saraylar bünyesindeki tüm saray ve tarihi mekânlara yönelik bakım ve onarım çerçevesinde Beylerbeyi Sarayı’nda da kapsamlı tadilat yürüttüğü öğrenildi. Bugünkü TBMM Başkanlık Divanı’nda 35 bin 582 metrekarelik 22 adet askeri tabyanın, ‘Erzurum Harp Tarihi Müzesi’ olarak yapılması için ödenek ayrılması karara bağlanacak. Toplantıda ayrıca, Konya’nın Beyşehir ilçesi Gölyaka kasabasında bulunan Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat döneminde yapılan Büyük ve Küçük Kubad-Abad Sarayı kalıntıları ve kazı faaliyetleri için ödenek tahsisine karar verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-icin-ibre-beylerbeyi-sarayi_112954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!